Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Příběh duše, jež putuje napříč časem ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Příběh duše, jež putuje napříč časem , Jack London: Tulák po hvězdách

Jack London - Tulák po hvězdách

Reinkarnace člověka lákala už odpradávna. Co když vaše duše není na tomto světě poprvé? Co když jsou těla jen jakési schránky, které duše využívají do doby, než doslouží, a pak se prostě přemístí do nové? A co když je člověk schopen tu schránku vědomě opustit a navštívit svá minulá já? Darrell Standing tyhle věci umí. Díky samotce a svěrací kazajce se stal, jak sám říká, tulákem po hvězdách.

Jack London byl americký spisovatel, který se proslavil hlavně svými dobrodružnými romány, mezi něž patří i jeho nejznámější román Bílý tesák. Za svého života prošel mnohými povoláními přes námořníka a zlatokopa až po lovce ústřic či válečného zpravodaje. Účastnil se také aljašské zlaté horečky a procestoval celé Spojené státy jako tulák. Všechny tyto zkušenosti pak využil při psaní knih. Jeho příběhy byly drsné a naturalistické, takže si zpočátku jen těžko hledaly vydavatele. Nakonec se ale stal uznávaným spisovatelem a už za svého života si psaním dobře vydělával.

Tulák po hvězdách je jednou z jeho nejpozoruhodnějších knih, ve které ukazuje svůj um a cit pro jazyk. I přesto, že už uplynulo sto let od jejího prvního publikování, stále nepřestává lidi ohromovat a je jenom dobře, že není opomíjen ani našimi vydavateli.

Noci ve svěrací kazajce

Pár chvil před svou popravou začíná vězeň Darrell Standing sepisovat své zážitky ze samovazby, do které se dostal kvůli jednomu křivému udání. Samovazby ve věznicích nebyly na začátku dvacátého století žádný med. Jediné, co drželo Standinga nad vodou, byli jeho dva spoluvězni z vedlejších cel. Jeden z nich, Ed Morell, mu tvrdil, že je schopen během dlouhých hodin strávených ve svěrací kazajce opustit své hmotné tělo a necítit tak žádnou bolest.

Darrell prožívá v cele nepředstavitelná muka, a proto vítá naprosto cokoli, co by ho zbavilo agónie, způsobené svěrací kazajkou. Ke svému překvapení nakonec své tělo opravdu opouští a dostává se ještě mnohem dál, než čekal, protože na rozdíl od Morella dokáže cestovat i časem. Zjišťuje, že jeho tělo představuje jen jakousi schránkou pro duši a on může prožívat životy předešlých schránek. Postupně navštěvuje svá dřívější já a stává se tak astrálním cestovatelem, neboli tulákem po hvězdách.

Londonova neuvěřitelná zručnost

Tulák po hvězdách v sobě snoubí mnoho příběhů. Zdá se až neuvěřitelné, kolik toho byl autor schopný vtěsnat do tak úzké knihy – navíc se mezi jednotlivými příběhy nenajde žádný, který by nějak za ostatními zaostával. London dokázal od sebe výrazně odlišit jednotlivé charaktery, zároveň má ale čtenář pocit, že sleduje jeden celistvý příběh napříč časem. Astrální cestování je navíc popsáno jako úžasný nadpozemský zážitek, který by si chtěl po přečtení prožít snad každý.

Jack London v pěti bodech

  • Vlastním jménem John Griffith Chaney.
  • Za svůj život vyzkoušel spoustou povolání.
  • Psal hlavně dobrodružnou literaturu.
  • Jeho nejznámějšími díly jsou Bílý tesák a Volání divočiny.
  • Už za svého života se živil jako profesionální spisovatel.

Na částech ze samovazby je vidět, proč byly ve své době Londonovy romány tak šokující. Dokázal totiž velmi dopodrobna a autenticky vylíčit bolest a utrpení, které vězni ve svěrací kazajce prožívají. Z těchto řádků na čtenáře rovnou dýchne tíživá atmosféra bezvýchodné situace, ze které existuje jenom jedna cesta ven.

Na Tulákovi po hvězdách London krásně ukazuje svůj bohatý jazyk a díky tomu se čtenář dokáže dokonale vcítit do hlavního hrdiny. Pravdou je, že se London nezdráhá své postavy doslova týrat a mnohdy je nechá si sáhnout až na samotné dno. Tuto surovost mísí společně s podmanivými popisy dob minulých, astrálního cestování a filozofických myšlenek. Vzniká tak mozaika, která se až s odstupem mění v jeden celistvý příběh. Uznání si zaslouží i nový překlad, o který se postaral Jan Mrlik. Svému předchůdci rozhodně nedělá ostudu a místy jej možná i překonává. Po všech stránkách se dá nejnovější vydání zkrátka pokládat za vydařené.

Malá smítka na kráse

I přes výše zmíněné superlativy je zapotřebí podotknout, že jako u většiny žánrových knih z přelomu minulého století i v Tulákovi po hvězdách chybí ženský element, a i když se tu pár žen objeví, hrají spíše druhé housle. Je jenom škoda, že ani jediný z předchozích životů Darrella Standinga nestaví jako hlavního hrdinu ženu, i když je tato skutečnost naznačena.

Další vadou může být i to, že Tulák po hvězdách má pomalý rozjezd. Londonovi totiž zabere přibližně sto stránek (což je v podstatě třetina knihy), než se dostane k jádru věci, a to čtenáři, kteří touží spíše po akci a svižném příběhu, neocení. Jedná se zkrátka o velmi hloubavé čtení, které se hodí spíše na dlouhé zimní večery než na cestu vlakem.

I přes tyto drobné vady na kráse se stále jedná o jedinečný zážitek. Tulák po hvězdách se čtenáři nepodbízí, zároveň však vypráví velmi silný příběh, který osloví snad každého. Je zkrátka knihou, co se zapíše do vaší paměti a už z ní nikdy neodejde.

  • Jack London: Tulák po hvězdách
  • Alpresss, 2014
  • překlad: Jan Mrlík
  • obálka: Tomáš Řízek
  • 494 stran, 269 Kč
29. září 2014, Zbyněk Ehrenberger

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).