Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Plachetnicí po vlnách vesmíru, Colin Greenland: Všechno špatně aneb Vládni Británie!

Greenland Colin: Všechno špatně aneb Vládni, Británie!

High Haven je nevlídný a nebezpečný. Malý ostrov s přístavem pro vesmírné koráby skutečně není zrovna veselým místem k žití, své by o tom mohla vyprávět i Sophie Farthingová. Zakřiknuté děvče se bojí skoro všech a všeho a dny tráví posluhováním svému mrzutému, opiově závislému otci. Jediným přítelem je Sofii její kocour a Kappi, místní metař, který ji učí číst. Sophie je se svým mizerným životem smířená, to se však změní ve chvíli, kdy náhodou narazí na muže se železnou čelistí a dozví se, že matka, kterou pokládala za mrtvou, možná stále žije.

V touze dozvědět se o svém původu více se Sophie odvážně vkrade na vesmírnou plachetnici a od té chvíle její život nabere obrátky. Hrdinka putuje z jedné planety na druhou, navštíví Měsíc, Zemi, prašný Mars i nehostinný měsíc Jupiteru Io. Odhodlána zjistit pravdu zakouší nejedno úskalí, a přestože se zdá, že Sophie se svým pátráním pro někoho stala velmi nepohodlnou, zatvrzele pokračuje dál.

Colin Greenland není v našich končinách čtenářům příliš známý, v Česku mu vyšlo sotva pár povídek. Jeho steampunkově laděná space opera je však rozhodně zajímavým počinem. Poprvé vyšla v Anglii již v roce 1993 pod názvem Harm´s Way (český název Všechno špatně aneb Vládni, Británie! je pro mě tudíž nepochopitelnou záhadou, neboť se jedná o úryvek z písně, která je v knize použitá jedinkrát a s dějem ani příběhem vůbec nesouvisí). Do češtiny knihu nyní přeložil Michal Žáček. A proč v recenzi zmiňuji překladatele? Protože odvedl skutečně výbornou práci, skvělý styl je totiž jedním z hlavních pilířů knihy, občas dokonce forma převládá nad příběhem. Ten totiž není ani příliš originální, ani nepředvídatelný. Zato jazyk, kterým je vyprávěn a prostředí spolu s jeho reáliemi a detailními popisy, jsou těmi největšími devizami knihy.

Tam, kde Greenlandovo vypravěčské umění pokulhává, musíte obdivovat jeho fantazii a přehršel nápadů, které do každé kapitoly stihl marnotratně vetknout. Ať už se jedná o viktoriánské lodě, které brázdí na vlnách éteru kosmické dálky a pásmem asteroidů je bezpečně provádí andělský lodivod, či tajemný duchovní obřad, při kterém se tělo zemřelého císaře nabízí chapadlovitému tvoru z obrovské černé studně, budete žasnout. Každý ze světů má svá pravidla, zvyky a obyvatele, se kterými se prostřednictvím Sophie seznamujete. Možná, že Greenland není špatným vypravěčem, možná se jen sám nechal unést všemi těmi detaily, zákruty a odbočkami svého zvláštně poetického díla.

Co autorovi nelze upřít, je skvělý úvod. Čtenář prvně nahlíží do viktoriánského Londýna, a zatímco padají zmínky o vesmírných plachetnicích a o cechu éteroplavců, představivost začíná pracovat na plné obrátky a vy jste okamžitě lapeni. První dvě třetiny knihy se autorovi daří držet poměrně svižné tempo, jeho hrdinka je neustále v pohybu a valí se na ni nová dobrodružství. Potkává také velké množství vedlejších postav, většina z nich se však na stránkách neohřeje příliš dlouho, a to je škoda. Jednak si k nim čtenář nestihne najít cestu, jednak se ani naplno nerozvine jejich potenciál, což je u některých (například u Sophiina kamaráda Kappiho nebo u andělů z Marsu) mrhání materiálem. V důsledku pak většina postav působí ploše a šablonovitě.

Poslední třetina vyprávění navíc jako by trochu ztrácela dech a pokulhávala. Hrdinka je už na dosah svému cíli, už neobjevuje nové planety, ale lásku – a do příběhu se vkrádá romantika, která působí trochu umělohmotně, přičemž děj ustupuje Sophiiným citovým zmatkům. Ačkoliv dojde i na velký souboj s hlavním „intrikářem“ a konečné rozuzlení rodinných propletenců, kniha na svém konci již nepřináší takový zážitek, jaký slibovala na začátku. Chybí jí totiž silný závěr, který by vyprávění ukotvil v čtenářově srdci natrvalo.

Přesto je Všechno špatně aneb Vládni, Británie! dílem, které by nemělo uniknout zejména čtenářům, kteří na příběhu oceňují i jazykovou stránku a originální detaily. Greenlandovy zajímavé nápady totiž nakonec přehluší i slabá místa příběhu a vy si tak vychutnáte neobvyklý knižní zážitek.

16. ledna 2016, Gabriela Horká

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Všechno špatně aneb Vládni, Británie!

Všechno špatně aneb Vládni, Británie!
Vložit do pytle na zboží  Koupit 319 Kč 287 Kč