Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Pevnost zoufalství. Radovan Kolbaba kočíruje příběh z Asterionu jako zkušený ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Pevnost zoufalství. Radovan Kolbaba kočíruje příběh z Asterionu jako zkušený, Radovan Kolbaba: Pevnost zoufalství

Kolbaba Radovan: Pevnost zoufalství

Přístavní město Rilond by si zasloužilo po vyčerpávající válce s drakočlověkem Zylem dlouhou dobu na obnovu své zašlé slávy. Dobrodruhové na odpočinku by si taky chtěli vydechnout, ale intriky Temné desítky je nenechají užívat si zaslouženého důchodu. A tak je třeba znovu nabrousit meč a napnout tětivu.

Nic na světě není nebezpečnější než zoufalá matka, která postrádá své dítě. Takového tvora nedokáže nic zastavit, a proto není radno si ho proti sobě poštvat, a podobně tomu může být i s otcem, zvláště pokud svého času míval záchvaty berserkovského běsnění. Bývalý pirát, který unese dívku utíkající z domu, si toho ke své smůle zřejmě nebyl vědom. Jinak by takovou hloupost nikdy neudělal. Ale čtenáři mohou mít jen radost, nebýt tohoto incidentu, nikdy by se nedala dohromady družina vysloužilých hrdinů zase dohromady a příznivci Asterionu by byli o jednu knihu ochuzeni.

Je zcela zjevné, že příběh sám o sobě základy žánru rozhodně neotřese, protože nejde o nic jiného než putování partičky dobrodruhů za pomstou, a takových příběhů je více než much na dobře uležené mrtvole. Přednosti je proto třeba hledat někde jinde, ale naštěstí se nehledají těžko. Kolbaba totiž Asterion dobře zná a umí perfektně využívat jeho silné stránky, a tak do svého vyprávění zamíchá krále Eralise, přívržence hned několika bohů Temné Desítky, Derteonskou setbu a mnoho dalších prvků, které poměrně plochému příběhu dodávají další rozměr. Výhodu využití komplexně propracovaného světa tak využívá na sto procent a díky tomu jsou mnohé scény velmi nápadité – za všechny stačí uvést souboj proti rukám Sandol Kah.

Radovan Kolbaba v pěti bodech

  • Se narodil roku 1983 v Brně.
  • Vystudoval historii a politologii na Masarykově univerzitě a působí jako učitel angličtiny a dějepisu na střední škole.
  • Jeho povídky se umístily v soutěžích O lahvičku miruvoru, Žoldnéři fantazie, O nejlepší fantasy, O železnou rukavici lorda Trollslayera a Fantastická povídka 2011.
  • Publikoval také časopisecky a jeho texty se objevily i ve sbornících Hry s příběhem, almanachu Zeď a almanachu Na věky věků.
  • Kromě tvůrčího psaní patří mezi jeho koníčky i bojové sporty.

Oživení představují zajímavé postavy, které samozřejmě nežijí ve vzduchoprázdnu, díky čemuž mají i vedlejší postavy nějakou minulost a zkušenosti, které jejich kroky vedou k velkému finále. O to víc to platí pro postavy hlavní, jenom u nich zamrzí, že mnoho z jejich minulosti zůstalo nevyřčeno, i přestože tyto události mají poměrně zásadní vliv na děj. Nějaké střípky se dají najít i ve starších povídkách Radovana Kolbaby, ale pravděpodobně si autor pouze šetří náměty do některého z dalších příběhů.

Přestože Kolbaba za sebou zatím nemá ještě mnoho publikovaných prací, svůj příběh kočíruje se zdatností zkušeného jezdce. Když je třeba, nebojí se švihnout bičíkem a své hrdiny potrápit, ale nechybí i nějaké to mazlení před hlavním dostihem. A hlavně nakonec všichni koně nakonec dospějí do cíle bez výraznějších zaškobrtnutí.

Pokud máte rádi dostihy na asterionské dráze, tak si tento závod rozhodně nemůžete nechat ujít a bude jenom dobře, pokud Radovan Kolbaba přidá na konto své stáje ještě mnoho takto úspěšně ukončených pardubických. Zatím se zdá, že mu asterionská půda svědčí jako málokomu jinému, a tak nezbývá než doufat, že se zde zase vrátí a tentokrát si troufne i na nějaký delší závod.

  • Radovan Kolbaba: Pevnost zoufalství
  • Mytago, 2012
  • obálka: Roman Kýbus
  • 249 Kč, 206 stran (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
4. dubna 2013, Jan Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Pevnost zoufalství

Pevnost zoufalství
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč