Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nůž snů: Robert Jordan připravuje velké finále Kola času, Robert Jordan: Nůž snů (Kolo času 11)

Jordan Robert: Kolo času 11 - Nůž snů

Monumentální fantasy sága Kolo času měla původně mít 12 dílů. Robert Jordan však po vydání toho předposledního zemřel, a tak se Nůž snů stal jeho posledním vydaným titulem. Přesto jsou v něm už přítomny známky, že se konec blíží. Jak to asi dopadne?

Nakladatelství FANTOM Print dostálo svému slibu a s novým, velmi reprezentativním vydáním značně oblíbené fantasy série Kolo času díl po dílu, knihu po knize, došlo až k číslu jedenáct. Je to číslo v mnohém symbolické. Pro fanoušky tím, že jde o poslední knihu napsanou původním autorem. Pro český trh například v tom, že první část jedenáctého dílu byla kdysi posledním vydaným svazkem, načež byla tuzemská produkce Jordanova životního díla utnuta. Na podzim roku 2015 však konečně jedenáctý svazek vyšel v kompletním vydání.

Dost bylo loudání!

Pokud si čtenáři Kola času z předchozích několika dílů, a obzvláště z poslední Křižovatky soumraku, něco pamatují, pak je to postupné zpomalování takřka všech dějových linií. Jistě, příběh byl u Jordana, jehož dílo proslulo do detailu vyumělkovaným rozsáhlým světem obydleným myriádou specifických kultur, vždycky pouze jednou ze složek díla, nikoli hlavním elementem. Přesto jde o složku významnou a ta v Noži snů konečně dozná změn. S blížícím se koncem – tento díl měl být původně už předposledním – se takřka všechny dějové linie přiostřují a zrychlují. Především linka Perrina, Faile, Šaidů a Masemy, jejíž strnulost otravovala vzduch už několik svazků, dojde rozhřešení. Na konec aktuální cesty dojdou i Mat a Tuon, jejichž trochu zvláštní – avšak na Jordanovy poměry vlastně až okatě – romantická linka nabere mnohem větší spád. A velké věci se budou dít i v Andoru, kde se rozhýbou šlechticové rozdělení v otázce, kdo bude novou královnou.

Ostatním dějovým liniím, především té Randově a Egwainině, už autor nevěnuje tolik prostoru, i v nich se však dějí zcela zásadní věci, které otevírají dvířka velkému finále. Zvratu, na který jsme čekali hezkých pár knih, se dočká například i tak vedlejší postava jako Loial. A v neposlední řadě dojde i na odhalení obsahu dopisu, který poslala těsně před svou smrtí Moirain Tomu Merillinovi kdysi dávno v Ohni z nebes. V rámci přípravy na závěr tak nejenom dojde k mnoha více či méně očekávaným zvratům, ale i k velkým bitvám a magickým soubojům, které Kolu času prostě sluší.

Jordan zpátky ve formě

Samozřejmě tam, kde Jordan zapracoval na ději, nezbylo místo na jiné složky dobrého vyprávění. To nejvíc ovlivnilo popis světa defilujícího kolem hlavních hrdinů, který tu sice stále najdeme rozvinutější než v jakékoli jiné sérii (například v Egwainině linii se naučíte nesnášet spojení „postelové přítelkyně“), přesto už nedosahuje tak dlouhých pasáží jako v minulých svazcích. Hrdinové si prostě budou muset to tahání za copy, upravování sukní a popíjení čajů občas odpustit. Ještě méně pak Jordan provede s vývojem jednotlivých postav, ačkoli to na rozdíl od popisů nikdy nebyla jeho silná stránka.

Přesto nelze nad Nožem snů nežasnout. Nedosahuje sice asi takových kvalit jako Stín se šíří si Oheň z nebes, v porovnání s několika předchozími svazky tu však Jordanova hvězda opětovně září jasně. Lze už jen hádat, jak by všechny dějové linie autor dovedl do konce, kdyby zůstal u kormidla on. Ale protože osud tomu nechtěl, trojdílnou koncovku naservíruje vyhládlým čtenářům Brandon Sanderson, neméně oblíbený autor trilogie Mistborn či série Archiv bouřné záře. V českém překladu vychází jeho dvanáctý díl Kola času, pojmenovaný Bouře přichází, už v polovině února 2016.

  • Robert Jordan: Nůž snů (Kolo času 11)
  • FANTOM Print, 2015
  • překlad: Dana Krejčová
  • obálka: Michael Komarck
  • 512 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 349 Kč)
22. února 2016, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kolo času 11 - Nůž snů

Kolo času 11 - Nůž snů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 349 Kč