Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nový Pán věže povstal, epické dobrodružství pokračuje, Anthony Ryan: Pán věže (Stín krkavce 2)

Ryan Anthony: Stín krkavce 2 - Pán věže

Anthony Ryan není troškař – pokračování úspěšné Písně krve se honosí podobným počtem stran jako první díl. Na úctyhodných necelých sedmi stech stránkách se čtenář může opět ponořit do světa, ve kterém vládnou intriky, nenávist a krveprolití je na denním pořádku. Ve světě, kde rozdílná náboženství krmí své stoupence záští a kde je vždycky svatá pouze jedna pravda. Ve světě, kde silní a mocní vládnou. Ve světě, v kterém žije Vélin Al Sorna.

Vélin zažil válek více, než je zdrávo. Meč, který kdysi býval jeho nezbytnou součástí, leží teď v bezpečném ústraní – pouhá neživá připomínka minulosti. Jediné, co si Sorna přeje po dlouhém pobytu v alpírské šatlavě, je vrátit se domů. Žít bez válek a všeho, co je provází. Už má po krk krvavých cest, po kterých kdysi kráčel. Osud je však vrtkavý a ne vždy se vyvíjí podle našich představ. Království čeká těžká zkouška a není jisté, zda dokáže čelit nejmocnějšímu nepříteli, který nyní povstává. Pokud chce Sorna zachránit království a jeho lid, bude muset naslouchat své Písni pozorněji než kdy předtím, a to i když se její tón odvíjí směrem, kterému by se nejraději vyhnul.

„Tváří v tvář hrozbě musí i ta nejváhavější ruka nakonec pozvednout meč.“

Ryan se nebojí experimentovat. Zatímco v Písni krve po celou dobu příběh víceméně sledoval pouze Vélina Al Sornu a jeho cesty vstříc svém osudu, Pán věže čtenářům nabídne víc. Autor použil oblíbený styl vyprávění z pohledu více osob. Rozličné osobnosti, jejich myšlenky a cíle tudíž tvoří dohromady mnohem komplexnější příběh, v němž si na své přijde každý. Čtenáři se setkají se starými známými, které již potkali v Písni krve, avšak i s novými postavami, jež vnáší do známého prostředí příslib nového dobrodružství.

Rozvinout příběh(y) více postavami byla rozhodně trefa do černého. Rozsáhlejší a živější děj přidává knize na čtivosti, střídající se postavy čtenáře nenudí a stále posouvají vyprávění vpřed – rychleji a naléhavěji, až k samotnému konci. V knize nechybí závěrečný oblíbený cliffhanger, který nestoudně ukončuje druhý díl a nechává čtenáře napospas času, než vyjde další svazek. Čtenáři, kterým se Píseň krve líbila, rozhodně nebudou zklamáni – pokud se dá brát první díl jako úvodní vstup do příběhu, druhý díl svým rychlým spádem a silnou gradací rozbuší srdce a tvrdě udeří na struny napětí.

Anthony Ryan v pěti bodech

  1. Anthony Ryan pochází ze Skotska.
  2. Než se stal spisovatelem, pracoval dvacet let ve státní správě.
  3. Po úspěchu Písně krve se rozhodl věnovat psaní na plný úvazek.
  4. Prvního dílu se prodalo už více než sto tisíc výtisků.
  5. Třetí díl Stínu krkavce vyšel v zahraničí v roce 2015 pod názvem Queen of Fire.

Propracovanost světa, do kterého svůj příběh usadil, je obdivuhodná. I přes rozsáhlé země, náboženství a místní kolority každého místa, kam se čtenář podívá, není svět chaotický ani přeplácaný. Není těžké vžít se do vyprávění a sledovat další osudy hrdinů a jejich volby. Anthony Ryan druhým dílem dokazuje, že úspěch první knihy nebyl jen rozmar štěstěny nebo silné propagace. Naopak dobře ví, co dělá, a Pán věže je toho skvělou ukázkou. Dokazuje, že dobrá fantasy nemusí mít nebe zbrázděné draky, podzemí naplněné trpaslíky a lesy plné dryád. Stačí jeden dobrý vypravěč a příběh s kapkou magie a o lidech, kteří jsou pro splnění svých cílů schopni ujít cestu dlouhou, trnitou a mnohdy i krvavou.

  • Anthony Ryan: Pán věže (Stín krkavce 2)
  • Host, 2015
  • Překlad: Jakub Kalina
  • 672 stran, 389 Kč (v e-shopu Fantasye již za 350 Kč)
29. ledna 2016, Lýdie Hochmanová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Stín krkavce 2 - Pán věže

Stín krkavce 2 - Pán věže
Vložit do pytle na zboží  Koupit 389 Kč 350 Kč