Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nova, StarCraft

Keith R. A. DeCandido: Nova (StarCraft)

Během čtyř let po skončení Války potomstva císař Arcturus Mengsk obnovil velkou část terranského Dominionu a navzdory všudypřítomné mimozemské hrozbě upevňuje svou vojenskou moc. Z tohoto vřícího kotle svárů a pokusů o převrat se vynoří mladá žena známá jen jako Nova, která má potenciál stát se Mengskovým nejslibnějším a nejsmrtonosnějším Duchem. Využívajíc kombinace svých fyzických dovedností, vrozených psychických sil a pokročilé technologie, Nova může v naprostém utajení udeřit téměř kdekoliv. Je jako přízrak ve stínech, mýtus děsící nepřátele terranského Dominionu.

Jakmile ucítila mysl Cliffa Nadanera, Nova věděla, že by vraha své rodiny mohla zabít pouhou myšlenkou.

Vlhkým pralesem nejmenšího z deseti kontinentů Tyradoru VIII se prodírala už několik dní. Legrační, tak moc se snažím vyhýbat dvojčeti téhle planety, a nakonec mě to zavane sem, pomyslela si, když její výsadkový modul zahučel do nejhustší části džungle – dřív, než měli rebelové šanci malý modul zaměřit, nebo tak jí to alespoň tvrdili nadřízení na lodi na vysoké orbitě. Osmá planeta obíhající Tyrador byla lapená v gravitačním tanci s planetou devátou podobně jako klasická planeta a měsíc, ale oba světy měly dostatečnou velikost, aby se na nich udržel život. Na obou také kvůli jejich blízkosti panovaly absurdní klimatické extrémy – kdyby Nova cestovala jen pár kilometrů na jih, dál od rovníku Tyradoru VIII, teplota by klesla na třicet stupňů, vlhkost by ze vzduchu zmizela a Nova by musela teplotu svého obleku upravit opačným směrem.

Prozatím však byl její přiléhavý bílý oblek s lemováním barvy námořnické modři, který dostala od ředitele Bicka na akademii Duchů, když se její výcvik blížil ke konci, nastavený na ochlazování, což také do jisté míry zvládal. Oblek pokrýval každičký čtverečný centimetr jejího těla s výjimkou hlavy. Obvody vetkané do látky obleku mohly rušit Novinu telepatii, a protože ta byla hlavní důvod, proč podstoupila výcvik Duchů, tak by ji rušit neměly. Oblek nebyl kompletní model, jaký bude používat, až dokončí závěrečnou misi a oficiálně se stane Duchem – mimo jiné do něj ještě nenainstalovali systémy, které mu umožní přejít do utajeného módu. Až k tomu dojde, Nova se bude moci pohybovat v naprostém utajení – zaručeně neviditelná pro lidský zrak a většinu pasivních skenů.

Ale na to ještě nebyla připravena. Nejprve musí dokončit misi.

Design obleku zapříčiňoval, že jí do očí stékal pot a ofina blond vlasů se jí lepila na čelo. Koňský ohon, do kterého si svazovala zbytek, visel vzadu na hlavě jako těžký mokrý provaz. Alespoň že zbytek těla se cítí pohodlně.

Neviditelný mód by byl v téhle džungli stejně nadbytečný. Flóra Tyradoru VIII byla tak hustá a vlhký vzduch natolik zamlžený, že jen díky senzorovému displeji na zápěstním počítači obleku věděla, co se nachází metr od ní.

Zpravodajská sekce jí sdělila, že se velitelství Cliffa Nadanera nachází někde v pralese na této planetě. Nebyli si úplně jistí kde – Nova už zjistila, že první část jména ZS je naprosto chybná – zachytili však několik zpráv a jejich kryptografové tvrdili, že používaly kódování přidělené Nadanerovi.

V temných dnech Konfederace byl Nadaner jedním z mnoha agitátorů, kteří vystupovali proti Starým rodinám, Radě a proti Konfederaci obecně. Ani zdaleka nebyl jediný. Nejúspěšnějším byl samozřejmě vůdce Synů Korhalu Arcturus Mengsk – vlastně tak úspěšný, že svrhl Konfederaci lidí a nahradil ji Terranským dominionem, ve kterém byl nyní císařem a nejvyšším vůdcem. Nadaner si na poli vynucování politických změn vedl mnohem mizerněji, měl však mnoho zkušeností s děláním problémů a zabíjením lidí.

Dny strávené pročesáváním džungle nic nepřinesly. Vše, co Nova zaznamenávala, bylo radiační pozadí spolu se signály z několika satelitů na orbitě planety, holografické signály různých divokých zvířat, která vědci označkovali, aby je mohli sledovat v přirozeném prostředí, a vzdálené elektromagnetické signatury z okrajových oblastí tohoto kontinentu nebo devíti zbývajících, jež hostily větší populaci. Vše odpovídalo existujícím záznamům o Tyradoru VIII, proto je mohla zavrhnout s tím, že s rebely nesouvisí. A teď zaznamenala naprosto mrtvou zónu asi půl kilometru před sebou, na samotné hranici dosahu senzorů v obleku. Tohle začíná být frustrující.

Úplně ztratila přehled o čase. Byly to čtyři dny? Pět? Těžko říct, protože planeta měla kvůli rychlé orbitě kratší den než sedmadvacetiho­dinový, na který byla zvyklá z Tarsonisu. Předpokládala, že by měla zkontrolovat počítač zabudovaný v obleku, ale z nějakého důvodu jí to připadalo jako podvádění.

Podívejme se na to, jím vcelku pravidelně, víceméně tři jídla denně, a snědla jsem čtrnáct z devadesáti potravinových dávek, které mi dali, což dělá…

A pak jí to najednou došlo. Mrtvá zóna.

Přepnula senzory z pasivního skenování na aktivní. No jistě, nezaznamenávaly nic – nic ze satelitů, nic z označkovaných zvířat, nic z měst dál na jihu.

Vůbec nic.

Nova se usmála. Jemně se natáhla myslí – ne násilně a nedbale, jak to dělávala v Žumpě – a hledala mysl muže, který nařídil smrt její rodiny.

Vraždu ve skutečnosti nespáchal samotný Nadaner. Provedl to muž jménem Gustavo McBain, bývalý svářeč, který pracoval na stavbě v Mar Saře, když Konfederace nařídila zničení Korhalu IV – zákrok, který stál život celou McBainovu rodinu zahrnující jeho těhotnou ženu Daniellu, dceru Natašu a nenarozeného syna. McBain přísahal, že Konfederace lidí za tu akci zaplatí. Ale místo aby se přidal k Mengskovi – potomku obětí nukleárního bombardování Korhalu IV – připojil se k ukřičené agitátorské bandě Cliffa Nadanera.

Tohle vše se Nova dozvěděla, když McBaina zabila. Kvůli telepatii bylo nemožné, aby vrah oběť intimně nepoznal. McBainovy poslední myšlenky patřily Danielle, Nataše a nikdy nepojmenovanému synovi.

Nyní, o tři roky později, když se výcvik na Ducha blížil ke konci, byl jejím „maturitním“ úkolem, který přišel přímo od samotného císaře Mengska, výsadek uprostřed džungle Tyradoru VIII a nalezení a zničení zbytku Nadanerovy skupiny. Mengsk měl s rebely ještě menší trpělivost než vláda, již jeho vlastní povstalecká skupina svrhla.

Během pěti minut našla myšlenky, které hledala. Nebylo to těžké, když měla přibližnou oblast, na kterou se mohl zaměřit, zvláště pokud šlo o první myšlenky vyššího řádu, na které narazila od chvíle, kdy se její výsadkový modul otevřel a následně dezintegroval. Dominion přece nemohl riskovat, že jeho technologie padne do špatných rukou. Pokud dokončí misi, pošlou loď, která ji vyzvedne. Nadanerovi lidé tou dobou už budou mrtví, její přistání nic neohrozí. Pokud misi nedokončí, bude mrtvá, a oblek byl navržený tak, aby se zachoval stejně jako výsadkový modul, když její životní funkce vyhasnou. Dominion nemohl riskovat ani to, že do špatných rukou padnou jeho telepati, ať už živí nebo mrtví.

Byl tam Nadaner a tucet jeho společníků, ale jejich myšlenky se soustředily na Nadanera – těch, co se vůbec na něco soustředili. Samotný Nadaner cosi recitoval. Ne, zpíval písničku a polovina jeho lidí byla opilá. Nepochybně byli přesvědčení, že je v pralesním úkrytu nikdo nenajde, když tlumící pole blokovalo všechny signály. Asi by je nikdy nenapadlo, že absence signálů nakonec bude jeden velký ukazatel.

Samolibí lidé se zabíjejí snáz, pomyslela si a zopakovala tak jednu z bezpočtu jednovětých životních lekcí seržanta Hartleyho.

Chystala se je zabít z dálky, pomocí telepatie. Ano, její výcvik byl kompletní a ona by měla být schopná fyzicky zneškodnit Nadanera a jeho lidi pouze s menšími potížemi – zvlášť když polovina z nich byla zpitá pod obraz – ale to její úkol nebyl.

Mise spočívala v dostatečném přiblížení, aby jasně cítila jejich mysli a pak je psionicky zabila.

Následující dvě hodiny Nova běžela džunglí, blížila se k cíli. Po „maturitě“ bude oblek moci zvyšovat její rychlost, stejnou vzdálenost pak urazí za čtvrtinovou dobu, ale ani tyhle systémy ještě nenainstalovali.

K čertu s misí. Ten grázl nařídil McBainovi a zbytku jeho malého zabijáckého gangu, aby povraždil mou rodinu. Chci mu vidět do tváře, až ho budu zabíjet.

Brzy dosáhla mrtvé zóny. Nadanerovy myšlenky slyšela tak jasně, jako by jí šeptal do ucha. Přestal zpívat a právě vyprávěl historku o jednom svém hrdinském kousku u konfederačních mariňáků, než se naštval, skončil u nich a začal revoluci. Historku, o které Nova věděla, že je z devadesáti procent smyšlená. Býval sice u mariňáků a jednou se dostal na Antigu Prime, ale tam se jeho příběh s realitou protnul naposledy.

Jedinou myšlenkou by ho mohla zabít. Hned to s ním skoncovat. Nepotřebuješ vidět jeho tvář, můžeš cítit jeho mysl! Budeš vědět, že je mrtvý, s větší jistotou, než kdybys ho viděla, jak se mu bulvy protáčí v hlavě a z nosu, uší a očí mu teče krev kvůli silnému krvácení do mozku. A nebude to poprvé, co to uděláš. Zabij ho hned.

Najednou si uvědomila, co je za den. Čtrnáct dávek znamenalo větší část tří dnů.

Což znamená, že mám dnes osmnácté narozeniny.

Jsou to tři roky, co mi táta pověděl, že půjdu právě do téhle soustavy.

Potřásla hlavou, zrovna když Nadaner dopověděl historku a začal další, ve které bylo ještě méně pravdy než v první. Po Novině tváři pomalu stékala slza.

I tenkrát to byl skvělý večírek…

  • překlad: Jakub Mařík
23. srpna 2012, Keith R. A. DeCandido

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

StarCraft Ghost - Nova

StarCraft Ghost - Nova
  229 Kč