Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Netradiční pojetí tradičních nápadů funguje v audioLíhni skvěle, Miroslav Žamboch: Líheň I. - Smrt zrozená v Praze

Žamboch Miroslav: Líheň I: Smrt zrozená v Praze - CD

Ona změna se jmenuje Alexandr Rubin. Zprvu se tváří pouze jako bohatý gentleman, který zabránil, aby Maričina kabelka a veškeré cennosti změnily majitele. Potom se zdá být pouhým nezkušeným mladíčkem, jehož realita je od té Maričiny oddělena mnohacifernými čísly. Nakonec se z něj vyklube geniální vědec a syn velice vlivného mafiánského bosse. Ta poslední informace s sebou nese potíže. Velké potíže.

Tatínkovi nepřátelé si totiž rychle všimnou, jaký udělala Marika na synáčka dojem. A rozhodnou se toho využít. Marice jde rázem o život a nezbyde jí nic jiného, než se stát součástí týmu kolem Alexandra. Hrozba ze strany konkurence či tajných služeb je však brzy vystřídána mnohem méně vzrušujícím nebezpečím. Celému týmu jsou v patách takřka nesmrtelní nadlidé. Pravidla hry se razantně změní. To však neznamená, že se Alexandrovi lidé nepokusí do extrému otestovat nezničitelnost nových protivníků.

Zpočátku to vypadá na veřejné tajemství. Posluchač nemusí příliš namáhat paměť, aby zde našel všechny typické prvky klasické akčně laděné knihy. Každá postava hraje v příběhu svou předem danou roli a jen slečna Marika si tu vlastní musí osvojit. Nutno podotknout, že jí to jde poměrně rychle.

Ač sleduje Líheň primárně osudy hlavní hrdinky a odehrává se v ich-formě, dostane se i na detailní popisy dalších postav a na jejich příhody v rámci hlavní dějové linie. Celek tak dostane mnohem kompaktnější podobu, díky čemuž si autor vybudoval ideální výchozí pozici pro představení té nejdůležitější zápletky. Miroslav Žamboch skvěle využívá prostoru a navzdory své tajemnosti neplýtvá slovy na zbytečné odbočky či vysvětlování. Posluchač tak ví jen to, co je absolutně nezbytné.

Miroslav Žamboch v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1972 v Hranicích na Moravě.
  2. Vystudoval ČVUT v Praze (Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská).
  3. Debutoval povídkou Zpověď válečníka.
  4. Spoluzakládal českou knižní sérii JFK a je autorem mnoha jejích dílů.
  5. Kromě psaní se zajímá o extrémní sporty, vojenskou techniku a chladné zbraně.

První díl Líhně lze brát jako prolog, bez nějž by ta druhá část neměla příliš smysl. Zjednodušeně se dá říct, že zde autor představuje prostředí, osoby a část zápletky, přičemž většinu těch opravdu originálních vysvětlení si nechá až na druhou polovinu. Ostatně i bez jakýchkoli vychytávek Líheň funguje dokonale. Dojde i na malou pozornost, či spíše kolegiální poctu mistrovi akčních románů, Jiřímu Kulhánkovi.

V audioknižním zpracování může zpočátku poněkud rozpačitě znít volba vypravěčky. Hlas Lucie F. Šternerové je totiž vzhledem ke čtenému textu málo akční. Přesto se posluchač po pár minutách poslechu přistihne, že veškerá prvotní nedůvěra je tatam. Zčásti je to samozřejmě i díky napínavému příběhu, ale většina zásluh patří stylu čtení.

Líheň názorně dokazuje, že audiokniha umí nejen představit kvalitní a známé dílo novým fanouškům, ale svým zpracováním umožní čtenářům knižní podoby nahlédnout na celý příběh trochu z jiného úhlu. Jde tedy o ideální doplnění klasické knihy.

29. srpna 2014, Tomáš Tokoš

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Líheň I: Smrt zrozená v Praze - CD

Líheň I: Smrt zrozená v Praze - CD
Vložit do pytle na zboží  Koupit 265 Kč 239 Kč