Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nejhorší vražda je ta, kterou jste nespáchali. Své o tom ví nový hrdina Petra Heteši, Petr Heteša: Tekuté krystaly

petr-hetesa-tekute-krystaly

Býval dobrým policistou, ale spáchal ten nejhorší zločin, když odstřelil náměstka Národní bezpečnostní agentury. Ano, dovolil jsem si lehce parafrázovat televizní seriál Odpadlík, ale i Logan Raynar se stal záhy odpadlíkem, a zároveň jedním z nejvýše postavených mužů v seznamu hledaných baltimorské policie a tajných služeb. Kromě odstřelu policejního papaláše má totiž v rejstříku hříchů i útěk z vězení během transportu. Celá věc má však jeden drobný háček: Raynar je totiž v obou průšvizích nevině.

Hlavní hrdina je poměrně zvláštní chlapík – jeho mozek tvoří dvacet procent elektronických obvodů, což v praxi znamená, že funguje podobně jako harddisk a veškeré jeho vzpomínky je možno vymazat a přehrát čímkoliv, co se bude zrovna hodit k usvědčení z vraždy. Když to však někdo udělá dostatečně nedbale, může počítat s tím, že nevinný Raynar si to nenechá líbit a pokusí se najít pravého pachatele. A když se dostane shodou náhod na svobodu – navrch s místní drogovou královnou, která mu poskytne z vděku materiální podporu do začátku nového života s policií za zadkem – má volné ruce a chuť se mstít.

Elektronika v Loganově hlavě je však na útěku špatným pomocníkem, neboť obsahuje i integrovaný mobil, vzdálený přístup do policejní sítě a další vymoženosti, které dávají policistům možnosti uprchlíka lokalizovat v několika málo minutách. Díky tomu na čtenáře čeká velké množství honiček, z nichž vyjde hlavní hrdina s odřenýma ušima a dalšími, mnohem vážnějšími, zraněními. Tekuté krystaly jsou totiž jednou velkou akční jízdou prodchnutou motivem detektivního pátrání.

Prostě Heteša

Znalcům a milovníkům děl Petra Heteši opravdu netřeba říci více než dvě slova: typický Heteša. Pro ostatní to trochu rozveďme: děj se odehrává v autorově oblíbeném americkém městě Baltimore v blíže neurčené budoucnosti, a jak již bylo uvedeno výše, jedná se o akční detektivku s prvky fantastiky. Trochu netypicky je omezen počet zelenookých zrzek, které jsou dalším autorovým poznávacím znakem, a čtenář je tentokrát ochuzen i o větší množství erotiky, které se Heteša jako jeden z mála protagonistů české literární scény nejen nebojí, ale dokonce jí i s bravurou zvládá.

Co ovšem nechybí, je čtivost a zábavnost. Přesto, že má e-book více jak čtyři stovky stran, rozhodně nenudí, a po přečtení si čtenář uvědomí, že těžko bude hledat scénu, která je zbytečná a dala by se vypustit – ne pro jejich nezastupitelnost při posunu v ději, ale spíše pro jejich spád. Navrch se dočkáme pořádné dávky humoru v padesáti odstínech černi, tentokrát spíše situačního než ve formě vtipných hlášek.

Petr Heteša v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1959, vystudoval gymnázium v Břeclavi a Fakultu architektury VUT Brno.
  2. Ve svých literárních začátcích spolupracoval do roku 1989 s Karlem Veverkou. Úspěchy získaly povídky Nečistá hra a Těšíme se na Vás! V roce 1989 vydali samizdatově knihu Sítě, kanály a stoky.
  3. Petr Heteša se však neztratil ani v samostatné tvorbě. Upozornil na sebe např. povídkami Přírodní krásy Tarcusu, Mončičák a Čičmunda, Jaina, Quag nebo Gython.
  4. Na kontě má také čím dál větší množství knih – namátkou např. čtyřdílný cyklus Cybrain nebo dvoudílný Šest diamantů (oba cykly byly přílohami časopisu Pevnost), romány Démoni jsou věční, Nevermore Baltimore, Ruská ruleta, Sex, drogy a cyb’n‘roll nebo Fatal Virtual.
  5. V současné době má dokončeno dalších cca 7 knih, z nichž některé nikdy nespatří světlo světa. Nejnovějšími přírůstky z Hetešovy dílny jsou romány Morphing Red a Tekuté krystaly, oba velmi vydařené.

A když už mluvíme o typickém Hetešovi, musíme se opět zastavit u věci, se kterou autor dost často bojuje – u pointy. Tentokrát pointa nechybí, má hlavu, patu, logiku a návaznost na příběh, což je rozhodně dobrá zpráva. Ta špatná ovšem je, že po jejím vyzrazení na posledních stranách by čtenáři potřebovali minimálně další povídku nebo rovnou druhý díl, neboť počet otázek vyvstávajících v důsledku rozuzlení příběhu rozhodně není malý. Snad neprozradím moc, když napíšu, že pointa souvisí s názvem e-booku – Tekuté krystaly. Je zvláštní, že většinu děje hlavní hrdina vůbec nemá ponětí, po čem vlastně pátrá – jde po krku parchantovi, který mu přemazal paměť a poslal na doživotí za mříže za vraždu. Pointa je proto poměrně překvapivá, i když náznaky, k čemu se schyluje, v průběhu knihy nechybí.

Tekuté krystaly mají jen jednu drobnou vadu. Z rozhodnutí autora vycházejí pouze v elektronické podobě (no řekněte – je dostatečný argument, že jedna kniha ročně v papírové podobě bohatě stačí?). Popravdě, je to škoda. Heteša sice odvedl „jen“ svůj standard, to ovšem znamená v kontextu žánru mírný nadstandard. Svižného, čtivého a především zábavného čtiva našvihaného akcí není nikdy dost.

  • Petr Heteša: Tekuté krystaly
  • Brokilon, 2015
  • Obálka: Lukáš Tuma
  • 480 stran, 159 Kč
  • Vychází pouze jako e-book
13. ledna 2016, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).