Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Ne každá planeta je rajskou zahradou, Robert Silverberg: Tvář vod

Silverberg Robert : Tvář vod

Hydros je konečná. Kdo jednou zavítá na tuto vodní planetu, musí se smířit s tím, že už tam musí zůstat. Kdysi to bývala vězeňská kolonie a potomci dávných odsouzenců zde dnes žijí v křehkém míru s původními obyvateli. A tam, kde se mísí mytologie obou druhů, existuje tajemné místo – Tvář vod.

Lidé na Hydru nejsou početní. Těch několik osad koexistuje na uměle vytvořených ostrovech spolu s Usedlíky (nebo Žábratými, jak jim lidé přezdívají). Navzdory všem rozdílům se obě komunity většinou tolerují. Pokud se nestane něco, co tyto vztahy naruší. Lidem z ostrova Sorve se právě takové něco povedlo, když jeden z nich opakovaně spáchal neodpustitelný zločin. Výsledkem je nucené vysídlení všech lidí z ostrova. Ti se tak musí nalodit na malou flotilu lodí a vydat se hledat nový domov. Ovšem kde najít vhodné místo, když ostatní ostrované nemají o celou vyhnanou komunitu zájem? Vzdor zklamání z neúspěchů se flotila postupně ztrácí z map a každým dnem se přibližuje k tajemnému místu, kterému Usedlíci přisuzují nadpřirozené schopnosti. V jenom se ale s lidmi shodují – Tvář vod je pevninou. Plavba neznámými vodami ale ani zdaleka nebude tou nejnebezpečnější překážkou v cestě za novým domovem.

Robert Silverberg v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1935 v New Yorku.
  2. Vystudoval anglickou literaturu na Kolumbijské univerzitě.
  3. Zpočátku byl velmi plodným autorem povídek, jen v roce 1958 jich v magazínech vyšlo 80.
  4. Za svá díla získal bezpočet literárních cen (Nebula, Hugo, Locus, aj.)
  5. V současné době žije v San Franciscu.

Vlajková loď exulantské flotily je dočasným útočištěm pro řadu povahově naprosto rozdílných postav. Delagard je nejen vlastníkem celé flotily a velmi podnikavým člověkem, ale zároveň představuje onu nebezpečnou lidskou touhu po dominanci. Kdyby bylo po jeho, lidé si na Hydru vybudují natolik výhodné postavení, aby se mohli stát pány planety. Není proto divu, že právě kvůli němu museli všichni opustit Sorve. Lékař Lawler je jeho úplným opakem. Ačkoli pracuje s primitivními nástroji a až příliš často je nucen improvizovat, jeho schopnosti jsou pro celou komunitu nedocenitelné. I on sní ale spíš o větší symbióze mezi všemi inteligentnímu druhy planety. Když se k tomu přidá katolický kněz trpící pochybami o své víře a zároveň toužící po šíření evangelia a žena přitahována tajemstvími Usedlíků, nemůže být tato plavba jen obyčejným hledáním domova.

Robert Silverberg zasadil svou odyseu do exotického a nebezpečného světa, v němž jsou lidé pouhým invazivním druhem. Nedorozumění spolu s pocitem nadřazenosti jsou dokumentována každým hovorem o původních obyvatelích. A toto autorem velice oblíbené téma je pouze jedním z dílků skládačky, ač by samo o sobě nepochybně uživilo celý román. Stejně důležité jsou povahy a motivace jednotlivých hlavních postav a jejich proměny, které určují prožité útrapy plavby spolu s mýtických symbolismem jejich destinace. Nelze též nezmínit samotné prostředí planety. Autor vytvořil fascinující svět plný exotických predátorů, který jako by byl předobrazem jistému britskému spisovateli sci-fi.

Tvář vod je poutavým románem, v němž se objevitelské cesty snoubí s mystikou a lidskou touhou po přežití. Samotný závěr, tajemný stejně jako cíl plavby, pak zanechá ve čtenářích pocit, který lze nejlépe popsat jako akutní potřebu pustit se do opětovného čtení.

  • Robert Silverberg: Tvář vod
  • Laser, 2021
  • Překlad: Veronika Volhejnová
  • Obálka: Michal Kuba
  • 416 stran, 459 Kč (v e-shopu Fantasye již za 413 Kč)
8. května 2021, Tomáš R. Tokoš

Tvář vod

Tvář vod
Vložit do pytle na zboží  Koupit 459 Kč 413 Kč