Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Na Lucifera číhá Vlk pod stromem, kol.: Vlk pod stromem (Lucifer 8)

Carey Mike: Lucifer 8 - Vlk pod stromem

V češtině vychází už osmé pokračování mýty opředeného spin-offu slavné série Sandman Neila Gaimana. I když by si Lucifer přál rozjímat nad vztahem anarchie a svobody ve vlastním univerzu, musí řešit potíže světa stvořeného jeho otcem Bohem, zosobněním řádu. Jenže ten se náhle vypařil jak pára nad hrncem a zavdal tak příčinu k nejednomu problému.

Předchozí album s pořadovým číslem sedm si za účelem záchrany světa vyžádalo spolupráci Lucifera s jeho poněkud nemilovaným bratrem Michaelem. Album Vlk pod stromem dá čtenáři od apokalyptické zápletky na chvíli odpočinout prostřednictvím úvodního příběhu pod názvem Lilith, který představí dobu, kdy byl ještě Lucifer řadovým archandělem Samaelem.

Úvodní prequel ilustruje jednu z hlavních předností série. Sama o sobě je založena na širokém pojetí dějových linií. Hlavní postava Lucifera má do svého příběhu asi tak četnou docházku jako standardní poslanec do sněmovny parlamentu ČR, což na jeho postavu velmi dobře pasuje. Pekelný pán by měl být pro smrtelníky trošku záhadný a navíc tím série získává klíčovou výhodu oproti celé řadě konkurenčních dlouhotrvajících komiksů. Díky velkému počtu vedlejších příběhů a epizodičnosti hlavní postavy je klasický styl komiksů na x-pokračování ideálním formátem.

Lucifer v pěti bodech

  1. Postava Lucifera se poprvé objevila ve snu v komiksu Superman‘s Pal Jimmy Olsen #65, svou aktuální podobu však dostal v komiksu The Sandman #4.
  2. Gaiman se při tvorbě podoby Lucifera inspiroval hlavně v díle Johna Miltona Ztracený ráj.
  3. Mike Carey byl nominován na nejprestižnější komiksovou cenu Eisner Award právě za sérii Lucifer.
  4. Kromě Lucifera Carey pracoval na scénáři pro sérii Hellblazer, ve které zůstal pekelné tématice věrný. Dále se podílel na sériích X-man: Legacy a Ultimate Fantastic Four.
  5. Carey je kromě komiksů také autorem scénářů k filmu a seriálů Stranded a také knihy The Devil You Know (Poznaný Ďábel).

Pestrost dějových linií není jediným lákadlem na čtenáře. To, proč si fanoušci Lucifera oblíbí, je především tematická práce s magickými a především nábožensko-mytologickými motivy. Jednak se pokouší odpovědět na vzrušující otázku, jak by to asi vypadalo, kdyby mytologické postavy a příběhy byly doopravdy skutečné, jednak se jedná o originální práci s těmito klasickými motivy, které potěší každého náročného čtenáře. Na druhou stranu pokud někomu uvedená tématika takříkajíc nevoní po fialkách a nic o ni neví, například z důvodu indoktrinace marxistickým vědeckým ateismem, asi ho komiks vůbec nepřiláká, a i kdyby, tak ho neosloví. Možná proto se Lucifer neveze na čelních vlnách prodejnosti.

Nicméně osmé pokračování má jednu devizu, kterou by mohlo přilákat i toho nejmainstreamo­vějšího čtenáře pod sluncem. Obsahuje notnou dávku drastických krvavých scén, za které by se nemusel stydět ani největší doyen českého řeznictví Franta Kotleta. To by měl každý slušný fanoušek, který to s komiksy myslí vážně, ocenit. Na druhou stranu, nejedná se ze strany autorů o žádnou prvoplánovost. Krváky výborně dokreslují pochmurný děj a občas se v Luciferovi něco podobného vyskytlo i v předchozích albech. Holt, když chcete mít peklo, nevystačíte si vždy s okvětními lístky červených růží kolem sexy svalnatého čertíka vhodného do young adult eposu.

Co by se dalo vytknout luciferovské osmičce, to je neobvykle otevřený konec. Předchozí alba bravurně lavírovala mezi hranou uzavření linie a ponechání prostoru s nevyřčenými otázkami. Tentokrát čtenáře nechal autorský tým tak trochu na pochybách, jestli se v komiksu něco podstatného pro hlavní dějovou linii stalo. Což nutně neznamená, že si konzumaci tohoto komiksu nikdo neužije. Naopak, osmé pokračování neztratilo nic z výsad tohoto jedinečného počinu, pouze neukojilo hlad tolik, aby se nezbíhaly sliny na další chod.

  • M. Carey, P. Gross, R. Kelly, D. Ormston: Vlk pod stromem (Lucifer 8)
  • Crew a Netopejr, 2015
  • překlad: Štěpán Kopřiva
  • obálka: Christopher Moeller
  • 160 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
23. července 2015, Radim Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Lucifer 8 - Vlk pod stromem

Lucifer 8 - Vlk pod stromem
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč