Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Mrtvý klepe tvrdě, Mezi řádky 3: Když zaklepe mrtvý

Carey Mike & Gross Peter: Mezi řádky 3 - Když zaklepe mrtvý

Ve světě roste natěšenost na nový díl o kouzelníčkovi Tommy Taylorovi, který má vyjít i přesto, že se proslýchá, že autor série Wilson Taylor je už nějaký pátek po smrti. Nebo svůj skon spisovatel pouze fingoval a další část série má být jeho triumfálním návratem na scénu? Fanoušci jsou na vážkách – a Tommy, Wilsonův syn, považovaný nejen za mrtvého, ale také za masového vraha (v obou případech mylně), s nimi.

Za dveřmi čeká hned několik mrtvých mužů. A temné síly naopak rozhodně nečekají na to, jak budou správňáci v tomto kole táhnout.

Mike Carey i ve třetím díle Mezi řádky ukazuje sílu příběhů a slov, která je tvoří, stejně jako fakt, že obojí dokáže být v nepovolaných rukou zbraní takřka z ranku „hromadného ničení“. A samozřejmě, přestože se dějová linie o kus pohne, přináší kniha – vzhledem k tomu, že jsme v podstatě stále v úvodu celkem jedenáctidílné série – opět více otázek než odpovědí, opět více odhalování šíře mytologie Careyho fikčního světa než pojmenovávání jeho podstaty a smyslu. Ale to se dalo očekávat.

Rozhodně uspokojivou odpověď ale dostanete na mnoho otázek k postavě Lizzie. A to grandiózní formou. Pokud totiž rádi hrajete gamebooky, můžete si její minulost sestavit podle vlastních preferencí. V komiksu je podobná forma rozhodně netradiční – a opět dokazuje, že se série Mezi řádky řadí ve svých nejsvětlejších chvílích mezi kreativní špičku současného komiksu. Na druhou stranu – v těch slabších momentech naopak patří k šedivému lehkému nadprůměru.

Při recenzování třetího dílu asi není třeba znovu zdůrazňovat, že Mezi řádky jsou mimořádnou sérií. Ale na druhou stranu, opakování je matkou moudrosti… Mezi řádky jsou mimořádnou sérií. Svým pojetím, nápadem, který ji pohání, i střípky originality v rámci příběhů nebo jejich formy. A v neposlední řadě mimořádnou tím, že čtenáře rozhodně nechce uchlácholit k neaktivitě ve stylu: „Hezky si tady sedni, začti se, odpočívej a klidně vypni mozek.“ Mimořádnou tím, že bych rozhodně neváhal nazvat ji komiksem pro intelektuály – a přesto i pro všechny ostatní.

  • Mike Carrey, Peter Gross: Když zaklepe mrtvý (Mezi řádky 3)
  • Crew, 2016
  • překlad: Petr Kotrle
  • obálka: Juko Šimizuová
  • 168 stran, 429 Kč (v e-shopu Fantasye již za 386 Kč)
21. února 2017, Josef Horký

Mezi řádky 3 - Když zaklepe mrtvý

Mezi řádky 3 - Když zaklepe mrtvý
Vložit do pytle na zboží  Koupit 429 Kč 386 Kč