Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 27.9. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Millerův Rok jedna se vrací k Batmanovým kořenům. Jeho hrdinou je však Jim Gordon, Frank Miller, David Mazzucchelli: Batman – Rok jedna

Miller Frank a Mazzucchelli David: Batman - Rok jedna

První o otce přišel, když byl ještě kluk, druhý se má otcem v nejbližší době teprve stát. Bruce Wayne a Jim Gordon, miliardářský sirotek a poctivý policista, přijíždějí do Gothamu, aby navždy změnili jeho tvář. Jenže město je vítá litým olovem a tvrdými údery na solar.

Vítejte v Gothamu, městě prožraném korupcí až do nejvyšších pater. Poručík James Gordon, který sem byl právě převelen z Chicaga, situaci ve městě shrnuje naprosto přesně: „Z letadla, pěkně z výšky, vidíte jen ulice a domy a to vás může zmást. Můžete si myslet, že je to tu civilizované.“ I zkušený harcovník Gordon se však záhy poučí, že takový omyl tu udělá člověk jen jedinkrát v životě. Poctivost v Gothamu není žádoucí a policisté se tu rekrutují z těch, kteří dokážou nejlépe utajit své zločiny.

Ve městě se však rozhodl zjednat pořádek neznámý maskovaný mstitel – jakýsi Batman. Jako oslepený netopýr se tenhle hrdina vřítil přímo do vosího hnízda a zběsilým máváním křídel vyplašil i ty nejvypasenější policejní včely. Ředitelství ochránců zákona se otřásá v základech a na Batmanovu hlavu je vypsána pomyslná odměna. Dopadnout jej má Jim Gordon, jenže ten má teď dítě na cestě a pletky s kolegyní.

Prequel věčné války

Příběh z roku 1987 dnes už zasloužilého komiksového scenáristy Franka Millera by s nadsázkou bylo možné označit za prequel začínající věčné války s gothamským zločinem, neboť v něm Bruce Wayne navléká svou kápi vůbec poprvé. Miller se však nezdržuje obšírným líčením Batmanova původu či motivace a raději jej ukazuje během prvních (ne)zdařených zásahů. Ke kanonické vraždě Wayneových se tak kupříkladu vrací jen v jediném krátkém flashbacku.

Naopak nezvyklé množství prostoru věnuje scénář Jimu Gordonovi, který si od prvních stránek rychle získává čtenářovy sympatie. Právě on se tu s Brucem Waynem dělí o roli vypravěče i ústředního hrdiny, díky čemuž získává komiks méně hrdinský, mnohem lidštější punc. Jima Gordona sledujeme, jak se zabydluje v novém pracovním kolektivu, strachuje o těhotnou manželku a postupně propadá kouzlu sličné kolegyně. Místy to dokonce působí tak, jako by byl Batman vedlejší postavou v komiksu o Jimu Gordonovi, a nikoliv Gordon vedlejším hrdinou batmanovského univerza.

Frank Miller v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1957 v americkém státě Maryland.
  2. První úspěch mu přinesla práce na Spider-Manovi a Daredevilovi.
  3. Byl jedním z prvních kreslířů pracujících na volné noze.
  4. V 90. letech vytvořil několik významných komiksů včetně Sin City nebo 300.
  5. Pracoval i jako scénárista a režisér (např. Sin City či The Spirit).

Funguje to však perfektně, neboť skrze postavu Gordona se daří Millerovi zachytit skutečnou míru prohnilosti tohoto hříšného města. Zatímco Batman chápe Gotham víceméně jako nepřítele a pravidelně se vrací do ústraní své jeskyně, pro Gordona je město nehostinným domovem, z něhož není úniku. Navíc spravedlnost, kterou se Gordon snaží nastolit, nepramení z dávného pocitu křivdy, ale čistě z vlastního morálního kodexu, díky čemuž vítězí v minisouboji i nad Batmanem.

Tváře v dešti

Kresbu Roku jedna v 80. letech přiklepli studioví šéfové Davidu Mazzucchellimu, který s Millerem spolupracoval už na Daredevilovi (Zmrtvýchvstání). Mazzucchelli typově do celého konceptu Millerova zobrazení Batmana velmi dobře zapadá, neboť ponurý, deštivý Gotham a drsně řezané obličeje postav výborně zrcadlí celkovou nehostinnost prostředí. Ostatně jednoduchost kresby nejlépe demonstrují bonusové nákresy na konci knihy, kde lze Mazzucchelliho styl obdivovat bez dodatečného coloringu.

Právě coloring může být tím, s čím bude mít současný fanoušek trochu problém. Richmond Lewisová si přirozeně v 80. letech vystačila se štětcem a relativně malou paletou barev, přičemž celou řadu scén překvapivě barví velmi nekonvenčně. Zatímco namodralé večerní a noční scény působí přirozeně, řada dočervena zbarvených oken zavání až příliš silnou stylizací.

Jakkoliv Rok jedna nese v názvu Batmanovo jméno, teprve díky rozpracování postavy Jima Gordona se stává skutečně unikátním batmanovským komiksem. Svým skrz naskrz prohnilým prostředím navíc nechává vzpomenout na Millerovo pozdější Sin City. A každý fanoušek Netopýřího muže musí uznat, že Batman v Sin City by byl skutečný nářez. Nevěřící Tomášové se ostatně mohou snadno přesvědčit. Žádný jiný komiks se k této představě nedostal blíž než právě Rok jedna.

  • Frank Miller, David Mazzucchelli: Batman – Rok jedna
  • Crew, 2013 (dotisk)
  • překlad: Jiří Pavlovský
  • 136 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
4. ledna 2014, Jakub Ehrenberger

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Batman - Rok jedna

Batman - Rok jedna
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč