Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Liberty Meadows: Za kreslenou kráskou na psychiatrickou kliniku, Frank Cho: Ráj (Liberty Meadows 1)

Cho Frank: Liberty Meadows 1 - Ráj

Komiksové stripy nemusí být pouze o líném kocourovi, grafomanském psíkovi nebo vykutáleném tygrovi. Mohou se dokonce odehrávat na místě tak ponurém, jako je psychiatrická klinika, a řešit vážné problémy pacientů a jejich ošetřovatelů. Ale bez jedné věci se neobejdou – mluvicí zvířata.

A nebude jich zrovna málo, v Liberty Meadows se totiž léčí traumatizovaný cirkusový medvěd Ralph, hypochondrický žabák Leslie, naivní káčátko Truman a sexistické prase Dean, závislé na nikotinu a alkoholu z dob, kdy bylo maskotem jednoho školního bratrstva. Zapomenout by se nemělo ani na šílenou Krávu, nemesis ředitele ústavu sumce Khana, škodolibé a násilnické veverky a hlavně psa Oskara, který se jako jediný nepolidštil, a tak jenom štěká a dělá to, co psi umí nejlépe – poslouchat kdy se jim zachce a loudit ode všech jídlo. O psychické zdraví se hrdinům stará sličná Brandy, o to fyzické pak nesmělý veterinář Frank, který je do Brandy beznadějné zamilovaný.

Každá z hlavních postav má svůj gag, který se v drobných obměnách vrací v průběhu celé knihy jako Deanovy pokusy o balení žen v baru, které vždy končí násilným odmítnutím (no a co byste čekali, když je to machistické prase), Oskarovo škemrání o jídlo nebo Frankovy zoufalé pokusy pozvat Brandy na rande. Jednotlivé stripy pak bývají občasně pospojovány dějovou linkou, která dává jednotlivým scénám náznak kontinuity a vývoje.

Už jen z nástinu postav je jasné, že tato antropologizovaná zvířátka nejsou zacílená na dětského čtenáře, i když mnohé vtípky jsou poměrně infantilní, naštěstí v dobrém smyslu toho slova. Humor zde nabývá velmi širokou škálu podob od násilnickým gagů ve stylu Toma a Jerryho přes absurdní až šílený humor zpět k vtipům, které lehce pohladí na duši, takže si tady přijde na svoje snad každý. Celé je to okořeněné solidní várkou popkulturních odkazů jak v textech, tak kresbě. Až se občas může stát, že českému čtenáři nevyzní pointa vtipu, popřípadě ji on dostatečně neocení, ale takových nebude zejména mezi geeky mnoho. Ti budou naopak pravděpodobně víc než dobře rozumět Frankovým problémům s ostýchavostí před Brandy.

Brandy je kapitolou sama o sobě – ačkoli jde o charakter poměrně plochý po psychologické stránce, rozhodně to neplatí po stránce fyzické, Brandy je oblá tam, kde být má, a je až neuvěřitelné, kolik toho dokáže Cho vytěžit z tak jednoduché kresby. Kreslíři superhrdinských prsatic by se u něj mohli klidně učit a to z Brandy dělá jedno z největších lákadel knihy pro pánské publikum. Přece jenom zábavných stripů se najde dost už i u nás, ale u málokterého je možné najít srovnatelnou potěchu i pro oko.

Frank Cho v pěti bodech

  1. Narodil se v Koreji, ale od svých šesti let žije v USA.
  2. Na svém kontě má 11 komiksových ocenění a 6 nominací, včetně prestižní Eisner Award.
  3. Jednu cenu vyhrál po kontroverzním rozhodnutí a nominaci svého vlastního díla, ale množství dalších cen tuto aféru „napravilo“.
  4. Postava Brandy je inspirovaná jednou z Choových lásek z mládí.
  5. Na Liberty Meadows byla prodána i filmová práva ale z inscenace nakonec sešlo.

Další silnou stránku Franka Cho představuje práce s komiksovým médiem, je velice vynalézavý v porušování pravidel psaní klasických stripů, a tak mnohé vtipy staví na prolínání a přeskakování jednotlivých komiksových oken. Jindy zase do děje vstupuje postava samotného autora v podobě opičáka, anebo naopak autor různými způsoby inscenuje vliv čtenářů na průběh děje. Celý tento přístup ještě přispívá k ztřeštěnosti celého dílka, které je o to zábavnější.

Liberty Meadows možná nejsou nejvtipnější sérií a nemusí potěšit zaryté příznivce klasických stripů, ale právě z toho dělají svou přednost. Originalita, střípky příběhu i vtipy tak širokého záběru, že si tady každý člověk se smyslem pro humor alespoň na úrovni Petra Novotného najde to své, představují svěží vítr mezi políčkovaným humorem. A pokud vás z toho nic nezaujme, tak se – dámy prominou – můžete alespoň vždycky pokochat na sličných křivkách Brandy, která je jasným důkazem úsloví, že v jednoduchosti je krása.

  • Frank Cho: Ráj (Liberty Meadows 1)
  • Crew 2013
  • překlad: Filip Škába
  • 144 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
6. července 2013, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Liberty Meadows 1 - Ráj

Liberty Meadows 1 - Ráj
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč