Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Běžná otevírací doba, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Otevírací doba 13:00 - 18:00, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Matrix Ostrava: Běžná otevírací doba, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Objednávky nadále odchází, mohou ale nabrat několikadenní zpoždění. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Kvantová noc je plná psychopatů, Robert J. Sawyer: Kvantová noc

Sawyer Robert J.: Kvantová noc

Ten, kdo spojuje sci-fi jedině s dalekou budoucností, bude Kvantovou nocí zklamán, protože ta se odehrává v nám známém světě a době. Námět knihy a jeho zpracování nicméně nikoho nenechá na pochybách, že se před námi odvíjí drama s oním osudovým mementem „buď – anebo“. To zákonitě zdvihá ze židle každého, komu není lhostejná existence lidské civilizace.

Jim Marchuk je kanadský psycholog, který nehodlá kráčet vyšlapanými cestičkami. Pátrá po metodách k snazšímu ohodnocení osobnosti, odhalení temnějších a světlejších stránek, podle kterých by se mimo jiné mohly řídit i soudní tribunály. Nachází tak zajímavé rozdělení lidských typů, z nichž nejagresivnější a nejnebezpečnější jsou pochopitelně psychopati.

„Role Boha už je dost dlouho neobsazená,“ odpověděl jsem. „Je nejvyšší čas, aby se jí někdo ujal.“
- Jim Marchuk

Čtenář se jistě nechá rád překvapit, jak snažení ústředního páru dopadne. Autor o něm vypráví s rychlým spádem, ba dokonce v několika zápletkách, které zamotají osudy našich hrdinů i světovou politiku. Hlavnímu protagonistovi z paměti mizí dlouhá období a kolem hrdinů se plíží stíny vražd. Tendence k násilí se ovšem netýká jen vnějšího světa – oba hlavní hrdinové jsou přece jen pořád pouze lidé, a jak vyplývá na povrch, i oni mají svou temnou stránku. Někdy nám možná přijde podivné, jaká náhoda připravila tuto nevšední vědeckou dvojici, aby čelila neobyčejnému ohrožení naší planety. Jenže šílené časy si zřejmě žádají excentriků, aby se v nich uměli vyznat a pojmenovat kořeny krize.

Sawyer je věrný krédu autora sci-fi jakožto odborníka na slovo vzatého ve vědecké oblasti, již v románu zpracovává, zároveň však zůstává střízlivým spisovatelem a odborný psychologický aparát, potřebný pro vysvětlení výzkumu, je tak vysvětlen odborně i nenáročně.

Robert J. Sawyer v pěti bodech

  1. Narozen roku 1960 v Ottawě.
  2. Známý mimo jiné trilogií o neandrtálcích z paralelního vesmíru – Hominidé, Lidé a Míšenci. Dále napsal například také Zlaté rouno, Flashforward nebo Výpočet Boha.
  3. Jeho tvorba je známá spíše skeptickým vztahem k náboženství.
  4. Je držitelem Huga, Nebuly a John W. Campbell Memorial Award.
  5. Podle Flashforward vznikl krátký televizní seriál FlashForward – vzpomínka na budoucnost. Sawyer zároveň napsal seriálovou bibli pro (taktéž brzy zrušený) sci-fi pořad Charlie Jade.

Děj knihy zastihuje Jima nejprve jako znalce u soudu, aby pokračoval v civilní rovině, kde se setkává se svou bývalou přítelkyní Kaylou, k níž znovu nalézá vřelý vztah, a přitom zjišťuje, že i ona bádá v podobné oblasti. Jejich práce je stále relevantnější, jelikož celý svět té doby zažívá velmi nebezpečnou krizi směřující k apokalypse.

Příběh se nese přímočaře, bez zdržování a zbytečných odboček, navíc se obejde bez přebytečně velkého ansámblu postav. To činí děj nekomplikovaným a přehledným. Celek tím pádem představuje oddychové čtení, ovšem s hlubokomyslnějším námětem, než je u takových formátů zvykem. Civilní prostředí zvyšuje napětí z blížící se krize a podtrhuje osudovost situace. S neobyčejným nápadem a jeho zpracováním se proto rozhodně stojí za to seznámit!

  • Robert J. Sawyer: Kvantová noc
  • Knižní klub, 2017
  • Překlad: Michal Prokop
  • Obálka: Emil Křižka
  • 382 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
27. června 2017, Jiří Kábrt

Kvantová noc

Kvantová noc
299 Kč 269 Kč