Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Dočasně zavřeno
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Kvalitní české fantasy není nikdy dost, Jan Hamouz: Poloviční král (Ptačí srdce 1)

Hamouz Jan: Ptačí srdce 01: Poloviční král

Všichni smrtelníci jsou pošetilí. Zatímco touží po moci, snaží se zachránit život vlastní rodině, nebo se neustále ženou za dobrodružstvím. Netuší totiž, že ať už jejich snahy dopadnou jakkoli, konec bude stejný. A Rohatí válečníci, jejichž armáda je připravena k invazi, se postarají o to, aby onen konec přišel o něco dřív, než by jim bylo milé.

Po generace vládl království rod Hrysů. Současný král Trat’Hrys je spravedlivým panovníkem a obávaným válečníkem, pro nějž je rodina vším. Ale i přes své schopnosti se musí neustále potýkat s leníky toužícími po větší moci. Zároveň se opět rozhoří pohraniční konflikt a král doufá, že rychlá bitva mu pomůže trochu srovnat neposlušného syna, pro nějž je následnictví jen dobrou záminkou k opileckým radovánkám a častým návštěvám nevěstinců. Král ovšem netuší, že tentokrát nebude jeho souboj s nepřítelem tak jednoznačný, jak doufá.

Ani Lheiwen nemá zrovna na růžích ustláno. Ačkoli její otec je jedním z nejlepších kovářů v okolí, Lheiwen se musí potýkat s neustálým ponižováním ze strany rozmazleného měšťanského synka. Když se k tomu navíc připlete i její milý, přísné zákony a příliš horliví zastánci útrpného práva, je zřejmé, že Lheiwen nečeká nic menšího než zoufalá snaha ochránit všechny, na nichž jí záleží.

Ostřílený mořský vlk Garro, pro nějž je posádka jeho lodi rodinou, zažije velmi nepříjemné překvapení. To když k němu v jednom přístavu nakráčí milovaná žena, kterou dlouho považoval za mrtvou. Garro se bude muset rozhodnout, jestli jeho láska k ní opravdu znamená, že propůjčí svou loď k velmi nebezpečnému úkolu, na jehož konci může snadno přijít o vlastní duši.

Jan Hamouz v pěti bodech

  1. Narodil se v Litoměřicích roku 1986.
  2. Pracuje jako projektant mostů.
  3. V současné době žije v Praze.
  4. V letech 2016–2017 se umístil na třetím místě v soutěži Žoldnéři fantasie.
  5. Poloviční král je jeho debutovým románem.

Jan Hamouz vystavěl velmi atraktivní fantasy svět, který čtenářům představuje skrze tři zdánlivě na sebe nenavazující příběhy. Jeho pojetí magie jakožto čerpání životní energie sice nemusí být přímo jedinečné, ale je velmi dobře zakomponováno do všech dějových linek. Už z prvních kapitol je zřejmé, že autor si chystá půdu pro mnohem epičtější pokračování. Zejména příběhy věnované královskému rodu Hrysů a námořní dobrodružství podivína Garra mnohé spíše naznačují. Vyprávění postupně nabývá na tempu, a čtenáři se tak dostávají k dalším a dalším důležitým otázkám, které budou muset být zodpovězeny v následujících knihách této trilogie.

Na některé odpovědi ale přeci jen dojde ještě v průběhu tohoto dílu. Ne vždy jsou však pouze pozitivní. Poměrně brzy totiž vyjde najevo, jak asi dopadne Trat’Hrysův boj s nepřáteli. A i když autor v dalších dějových liniích neprozrazuje příliš, přesto čtenáře obírá o trochu napětí a překvapení. V celkovém kontextu je navíc Garrův příběh prozatím pouhým seznámením se a cestováním z místa na místo, přičemž tento hrdina si na opravdové dobrodružství bude muset ještě počkat. Nejvíce matoucí je ale úvodní scéna, v níž dojde k invazi do neznámého království. Této dějové linii náleží pouze pár stránek na začátku a pár odstavců na konci knihy. Je tedy zřejmé, že každý z příběhů má trochu jiné časové zasazení do celku a že ty opravdu důležité události ještě přijdou.

Poloviční král je i přes některé nedostatky velmi atraktivní knihou slibující opravdu epické pokračování, v němž snad dostanou jednotliví hrdinové mnohem víc prostoru, aby tak naplno ukázali svůj a autorův potenciál.

  • Jan Hamouz: Poloviční král (Ptačí srdce 1)
  • Host, 2019
  • Obálka: Filip Štorch
  • 520 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
16. května 2019, Tomáš R. Tokoš

Ptačí srdce 01: Poloviční král

Ptačí srdce 01: Poloviční král
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč