Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Kůstci stojí proti armádě, uchvatiteli moci a včelám ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Kůstci stojí proti armádě, uchvatiteli moci a včelám, Jeff Smith: Hledači pokladů (Kůstek 6)

Smith Jeff: Kůstek 6 - Hledači pokladů

O kvalitě dobrodružství, která prožívají stvoření s bambulatým nosem, si nikdo ani nemůže dovolit pochybovat. Zástupy velkých i malých čtenářů tak jistě už dlouhou dobu kontrolují výlohy svých oblíbených knihkupectví v naději, že zahlédnou další díl. A teď se konečně dočkali. Hledači pokladů mají sice jen 160 stránek, stejně ale stojí za to.

Hledači pokladů začínají pěkně zhurta a to důvodným podezřením velitele vojáků, že Lucius je zrádce a vede přeživší ze Starcovy jeskyně místo do Atheiy přímo do pasti. Mezitím Kůstci s Trnkou a Babčou do města již doráží, ale přivítání hodné princezny se jim rozhodně nedostane. Město je zchátralé, vojáci zkorumpovaní a moci se ujal Tarsil, kapitán královniny stráže, jenž spolu skupinkou věrných postavil veškeré dračí vědění mimo zákon.

Skupinka tak musí zůstat inkognito a nenápadně dát vědět spiklencům věrným právoplatné dědičce koruny. Mezitím poznání, že ulice města nejsou dlážděny zlatem, Podfu značně zklame, a aby si to vynahradil, rozjede další zaručeně výdělečný podnik, do něhož nezapomene zatáhnout ani Švandu. A ten má už tak víc než dost starostí s Barnabášem. Ferda se zase prostě jen snaží z toho všeho kolem nezbláznit.

Jeff Smith v pěti bodech

  1. Narodil se v McKees Rocks v Pennsylvánii, ale vyrůstal ve městě Columbus v Ohiu.
  2. Když mu bylo deset, začal pracovat na komiksech s postavou Kůstka.
  3. V roce 1991 založil vlastní společnost, Cartoon Books, aby mohl svého Kůstka vydat.
  4. Mezi lety 1991 a 2004 vydal celkem padesát pět dílů tohoto epického příběhu, které byly později sebrány i v podobě devíti knih.
  5. Smithův Kůstek vyhrál desetkrát Eisner Award, jedenáctkrát Harvey Award a podle magazínu Time patři mezi sto nejlepších knih století.

Jak se blíží příchod Locusty a voje vedené Šípkou k bráně Atheiy, situace se zdá beznadějná. Navíc to vypadá, že nepřítel stojí i na druhé straně hradeb. Atmosféra je dramatická a situace vyostřená. Celý příběh prošpikoval jeho autor napětím a ze stránek se dá vycítit, že se schyluje ke skutečně epickému závěru celé ságy. Ostatně Hledači pokladů končí ve chvíli, kdy zazní strážní rohy a čtenář tak opustí komiks se zatajeným dechem a plný očekávání.

Samozřejmostí je velká škála nových charakterů, z nichž některé jsou přinejmenším tak absurdní jako kůstci samotní. Dojde na skeptického velmistra s velkým nosem, teatrálního majitele střešní jídelny a na závěr také na velice rozzuřený roj přerostlých včel. Takové panoptikum postav neslibuje jenom zajímavé dialogy, ale také minimálně tolik srandy, jako v předchozích dílech.

Postavy tvoří též kresba a té nelze opět nic vytknout. Styl Jeffa Smithe se nezměnil, prostředí města mu ale umožňuje předvést čtenářům, že kreslení krajiny není to jediné, v čem vyniká. Zaplněné ulice Atheiy přetékají tak různorodými stvořeními, že je radost na ně pohledět. Spousta těchto existencí balancuje na hranici mezi karikaturou a seriózní kresbou, a tak kůstci už zdaleka tolik nevybočují z davu.

Předposlední Kůstek je stejně skvělý, jako díly předchozí. Navrch přihazuje ještě atraktivní prostředí a příslib velkolepého závěru. Pro fanoušky série je to jasná povinnost – opustit příběh takhle těsně před koncem by byl totiž učiněný nesmysl. Teď už jen zbývá, aby byl poslední díl skutečně tak famózní, jak se dá očekávat.

  • Jeff Smith: Hledači pokladů (Kůstek 6)
  • Crew, 2014
  • překlad: Michael Bronec
  • 160 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
27. dubna 2014, Jan Holan

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kůstek 6 - Hledači pokladů

Kůstek 6 - Hledači pokladů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč