Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Která z finálové čtveřice se stane První a získá korunu a ruku prince?, Kiera Cassová: První (Selekce 3)

Cassová Kiera: Selekce 3 - První

Závěrečný díl princeznovské trilogie Selekce zaplavil česká knihkupectví a stal se naprostým hitem. Soutěž pomalu vrcholí a princovi nezbývá, než si z finálové čtveřice dívek vybrat tu, se kterou stráví zbytek života. Dokáže Kiera Cassová vytvořit epické zakončení, ve kterém starý systém padne a skloubit jej s love story, jaká se v předchozích dílech tak slibně vyvíjela?

Z původních 35 dívek zůstala v Selekci závěrečná čtveřice. Rivalita stále stoupá a je jen otázkou času, kdy se princ rozhodne, kterou z dívek pojme za manželku. America stále pochybuje o svých citech k Maxonovi. Navíc je tu stále Aspen, o jehož pravé identitě nemá princ nejmenší potuchy. Královnou se ale může stát pouze jedna…

Na povrch také pomalu vyplouvá děsivá pravda o Illée, která zničí vše, co bylo dosud vybudováno. Útoky rebelů jsou již na denním pořádku a se stále pokračující Selekcí se neustále stupňují – jen s tím rozdílem, že jsou vedeny nejen na hrad, ale i na poddané. Klíčem k záchraně celého království by mohla být America… Dokáže se konečně rozhodnout, co doopravdy chce a postavit se za své názory? Kdo se stane novou královnou a získá ruku prince?

Svět versus láska

Kiera Cassová umístila děj svých knih do království jménem Illéa, které je vybudované na základech bývalých Spojených států amerických. Celá společnost je rozdělena do osmi kast dle společenského postavení. Stěžejním pilířem celého díla je soutěž zvaná Selekce, ve které si královský dědic musí najít manžela či manželku. V závěrečném díle Američina příběhu mělo dojít k velkému rozuzlení, na které všichni čtenáři netrpělivě čekali už od začátku. A dočkali se ho.

Kiera Cassová v pěti bodech

  1. Vyrůstala v Jižní Karolíně.
  2. Vystudovala historii na Radford University.
  3. Miluje tanec, knihy a natáčení videí.
  4. Svou první knihu (The Siren) vydala sama v roce 2009.
  5. V současné době žije se svým manželem a dvěma dětmi v Blackburgu ve Virginii.

Nejsilnější stránkou celé knihy je bezpochyby autorčin čtivý styl psaní a fakt, že je dílo psané v první osobě z pohledu hlavní hrdinky, což čtenáři pomůže se do situace lépe vcítit. O něco slabší je samotné vybudování fiktivního světa, které nám Kiera Cassová představila. Nezaměřuje se příliš na detaily a samotná konstrukce kast je lehko otřesitelná v základech. Je to odpustitelné v případě, že čtenář přistoupí na autorčinu hru a užije si romantiku, která tvoří hlavní linku celého příběhu. Detaily pak nejsou až tak důležité.

V jednoduchosti je krása

Vztah hlavní hrdinky a prince Maxona prodělal během prvních dvou dílů značnou proměnu. Díky Američině nerozhodnosti je tu navíc ještě Aspen, který tvoří poslední článek milostného trojúhelníku. Je to miloučké, lehce naivní, ale v závěru to funguje vážně dobře. Nic jiného čtenáři ostatně ani nečekají, tudíž nějaké to klišé rádi odpustí. To samé platí i o postavách – ani jedna z nich nemá nijak zvlášť složitý charakter, ale v kombinaci s ostatními tvoří příjemný celek. Cassová navíc ukazuje, že nic není černobílé a každý zloduch může mít i svou dobrou stránku.

Dechberoucí obálky knih nikdy nejsou všechno, nanejvýš u čtenáře vyvolávají očekávaní, která pak musí autor splnit. V případě První však podle ilustrace na přebalu dostanete přesně to, co očekáváte – čtivý romantický příběh o hrdince, která postupně prochází deziluzí o světě a o sobě samé. A pokud patříte mezi fanoušky Kiery Cassové, nemusíte zoufat. Příští rok u nás vyjde první díl dvoudílné spin-off série, Dědička, která se zaměří na zbrusu novou Selekci.

  • Kiera Cassová: První (Selekce 3)
  • CooBoo, 2015
  • překlad: Jana Montorio Doležalová
  • obálka: Gustavo Marx
  • 278 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
4. listopadu 2015, Kateřina Kopišťová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Selekce 3 - První

Selekce 3 - První
Vložit do pytle na zboží  Koupit 269 Kč 242 Kč

Selekce - box

Selekce - box
Vložit do pytle na zboží  Koupit 1199 Kč 1079 Kč