Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Když komiksoví superhrdinové zvlčí, nastupuje uklízecí četa Banda, Garth Ennis, Darick Robertson: Karty jsou rozdaný (Banda 1)

Enni s Garth & Robertson Darick : Banda 1 - Karty jsou rozdaný

Říká se, že na každého jednou dojde. Superhrdinům jejich vlastní sláva příliš stoupla do hlavy a dělají si, co se jim zlíbí. To se však ani zdaleka nezamlouvá americké vládě, a tak dá dohromady tajný tým, který má zdivočelé ochránce práva uklid(n)it.

Jmenuje se Řezník, mluví jako Michael Caine a kromě toho, že si dopřává angry sex s ředitelkou CIA, nominoval sám sebe do role lídra znovu se tvořícího antisuperhrdinského týmu. Ten má za úkol pacifikovat neposlušné superhrdiny, aby si příliš nevyskakovali. Trojice Řezníkových bývalých parťáků – Mateřský mlíko, Francouz a Ženská – na jeho pozvánku kývne, jedno místo v bandě však zůstává neobsazené.

Vhodným kandidátem se zdá být nenápadný chlápek s tváří Simona Pegga, jemuž jeden ze superhrdinů na začátku komiksu brutálně zabije přítelkyni. Jenže Hughík, jak se ustrašený Skot jmenuje, z nabídky dvakrát nadšený není, a tak je třeba mu názorně ukázat, co jsou superhrdinové skutečně zač.

Zákulisí superhrdinské slávy

Krotitelé superhrdinů se pouštějí do práce a čtenář společně s Hughiem odhaluje roušku tajemství, která zahaluje život maskovaných hrdinů po akci. Scenárista Garth Ennis si přitom nebere servítky a ze superhrdinů dělá spíše spermahrdiny, kteří se ve volném čase oddávají rozličným orgiím a úchylkám, zneužívají vlastní kolegyně a celkově se chovají jako banda neznabohů, kterým je třeba vyprášit kostým. A Řezníkova banda se chystá vyložit karty na stůl.

Garth Ennis a Darick Robertson v pěti bodech

  1. Garth Ennis je původem z Irska, dnes patří ke špičce současného velkonákladového komiksu, byl celkem pětkrát nominován na Eisner Award, získal ji však pouze roku 1998.
  2. Psal Soudce Dredda, Hellblazera či Punishera. Proslavil se zejména vlastními sériemi Hitman a Preacher/Kazatel, které hojně vycházejí i u nás.
  3. Američanu Daricku Robertsonovi trvala cesta na výsluní déle. Krátce si zkusil Spider-Mana, Wolverinea či Justice League Europe. Neznámější je však jeho práce na sérii Metropolitan.
  4. Oba spolupracovali na několika komiksech, v češtině z nich vyšel Fury – Bůh ochraňuj Amerik , Fury – Mírotvůrce a Punisher: Zrození (součást speciálu Od kolébky do hrobu).
  5. V letech 2006–2012 společně vytvořili celkem 72 sešitů komiksové sérii o zvrhlých superhrdinech Banda, dějovou linku doplňují ještě tři šestidílné minisérie.

Tolik k ději. O moc víc na čtenáře taky v zahajovacím díle Bandy nečeká, a tak po poslední bublině převládnou v člověku smíšené pocity. Na příběh, který slibuje boj proti zkorumpované absolutní moci, se v komiksu až příliš často sedí v zasedací místnosti, na lavičce v parku nebo při sledovačce v dodávce.

Jako by Banda své protihráče zatím jenom stínovala, Ennis jen rozmisťoval figurky po šachovnici. Nebýt dvou scén, v nichž dojde na lámání rukou a diagnózu vnitřností po hmatu, připomněl by tenhle book upovídané hollywoodské drama doplněné trochou sexu, aby se dostalo do kategorie 18+.

Hledání slibných zítřků

Přestože Ennis odvádí spíše svůj horší průměr, toho, co jej proslavilo, si čtenář v prvním díle Bandy užije dostatek. Děj se pohupuje mezi perverzností superhrdinů, adorací násilí v podání bandy a občasným fňukáním slabších článků řetězu – Hughieho a superhrdinky Hvězdičky – kteří jsou pro čtenáře nejzajímavější, neboť dostávají nejvíc prostoru. Navíc jejich nenápadné sblížení slibuje pořádně třaskavý střet zájmů.

Slibnou satirickou premisu, kterou však Ennis nestihne příliš rozvinout, doprovází kvalitní ilustrátorská práce Daricka Robertsona. Ten měl ve zpodobnění postav poměrně volnou ruku a zjevně mu jde podobné pracovní prostředí k duhu. I díky němu se rozhodně vyplatí si Bandy v knihkupectví všimnout, přestože o svých kvalitách bude série muset ještě přesvědčit. Našlápnuto má, jen nesmí současně držet nohu na brzdě.

  • Garth Ennis, Darick Robertson: Karty jsou rozdaný (Banda 1)
  • BB art, 2013
  • obálka: Darick Robertson a Tony Avi?a
  • 152 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
13. dubna 2013, Jakub Ehrenberger

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Banda 1 - Karty jsou rozdaný

Banda 1 - Karty jsou rozdaný
399 Kč 359 Kč