Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Kázání ohně s krásnou obálkou nabízí nečekaně originální dystopický příběh, Francesca Haigová: Kázání ohně

Haigová Francesca: Kázání ohně

Po rozsáhlém jaderném výbuchu se svět zásadně změnil. Ve strachu z pokročilých technologií, které výbuch způsobily, začali lidé opět žít primitivním životem. Nějakou dobu po katastrofě se všem ženám začala rodit dvojčata, z nichž jedno bylo dokonalé (Alfa) a druhé určitým způsobem poznamenané radioaktivitou (Omega). Dvojčata se ihned po narození rozdělí a zdeformované dítě je ocejchováno a vykázáno do vesnice Omegů. U Zacha a Cassandry tomu ale bylo jinak – oba se narodili zdánlivě dokonalí a Cass dokázala až do třinácti let skrývat, že je vzácným druhem Omegy, věštkyní.

Alfové by se velmi rádi zbavili přítěže v podobě svých nedokonalých sourozenců, bohužel to však nejde. Každou větší bolest totiž cítí dvojčata společně, a jakmile jeden ze sourozenců zemře, znamená to smrt i pro toho druhého. Zach se postupem času dostane do Rady Alfů, čímž se ocitá v ohrožení i Cass, kterou by bratrovi nepřátelé neváhali odstranit. Zach ji proto nechá zavřít do Žalářů, kde Omegové kvůli svým důležitým sourozencům živoří. S takovým osudem se ale Cassandra odmítá smířit a utíká vstříc svým vidinám – hledat bájný ostrov okupovaný Omegy.

Šla jsem za Zachem, když jsem něco ucítila – záblesk vidiny, která se vklínila mezi reálný svět a můj pohled. Vrhla jsem se na bratra a srazila ho z cesty ještě předtím, než se stín padající větve vůbec začal pohybovat. (str. 27)

Když čtenář vezme tuto knihu poprvé do ruky, bezpochyby ho nejdříve zaujme propracovaná obálka s hořícím písmenem omega a zdánlivě ohořelým papírem. Kniha se původně měla jmenovat Ohnivá polnice, nakonec se však nakladatelství rozhodlo pro doslovný překlad původního názvu, který se ke knize hodí lépe. Cass se totiž stejně jako ostatním věštcům neustále zdá o ohni, který provázel apokalypsu a díky němuž se lidé vrátili k primitivnímu životu bez technologií.

Problematika dvojčat je skvělým nápadem a činí Kázání ohně originálním a promyšleným příběhem. Pro čtenáře je však také velmi komplikovaná, téměř jako cestování v čase. Každý krok má totiž nečekané důsledky a žádné řešení není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Mezi rasami Alfů a Omegů tak i přes sourozenecké pouto panuje velká nenávist, jelikož jedna bez druhé nemůže existovat a nepřítel jednoho z dvojčat se stává nepřítelem obou. Alfové se snaží vymýšlet stále pokrokovější způsoby, jak své sourozence odklidit do bezpečí a zároveň je nemuset živit, a jejich praktiky čtenáři zajisté budou ležet v žaludku.

Francesca Haig v pěti bodech

  • narodila se v Tasmánii
  • získala doktorát v oblasti literatury spojené s tématem holocaustu
  • momentálně žije se svým mužem a synem v Londýně
  • v roce 2010 získala stipendium pro spisovatele
  • je oceňovanou básnířkou, jejíž poezie je hojně publikována

Jednu z dějových linek tvoří i milostný příběh, který však není nijak sladkobolný, protože vznikne přirozeně, a do příběhu hezky zapadá, jelikož probíhá nenásilně v pozadí. Autorka je koneckonců oceňovaná básnířka, a tak k jejímu příběhu love story prostě patří. Člověk by se však neměl nechat ukolébat, Francesca Haigová se nezdráhá zraňovat nebo dokonce zabíjet své knižní postavy a stejně tak je nenechá prožívat lásku bez komplikací. Zvraty jsou navíc v knize velmi časté, a tak vždy, když to vypadá na šťastný závěr, se příběh nečekaně stočí jinam.

Kázání ohně, první díl dystopické trilogie, je knihou plnou dobrodružství a napětí, která se nedá číst jinak než jedním dechem. Nabízí skvěle promyšlený postapokalyptický svět, v němž se odehrává příběh se spoustou zvratů. Místy je děj lehce předvídatelný, přesto čtenáře svým vývojem leckdy překvapí. Jedinou vadou této knihy je fakt, že končí velmi otevřeně a druhý díl ještě nevyšel ani v zahraničí.

  • Francesca Haigová: Kázání ohně
  • Euromedia Group, 2016
  • obálka: Soňa Šedivá
  • překlad: Jana Jašová
  • 384 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
8. března 2016, Veronika Stránská

Diskuze k článku

Knížka mě díky recenzi zaujala, snad se k ní jedno...
katík - 14. 03. 2016 22:23

Knížka mě díky recenzi zaujala, snad se k ní jednoho dne dostanu ;). Mohu se prosím zeptat, pod jakým jménem znají Alfové Zacha? Je to opravdu důležité :).
Zach
Inouš - 15. 03. 2016 00:09

Reformátor :)

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kázání ohně

Kázání ohně
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč