Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Dočasně zavřeno
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Ještě jedna pavučinka, Michael Brian Bendis: Venom (Ultimate Spider-Man)

Bendis Brian Michael: Ultimate Spider-Man: Venom

Dost možná labutí píseň série Ultimate Spider-Man na našem trhu, to je kniha, která představuje zrod jedné ze Spider-Manových nemesis – Venoma.

Přestože nakladatelství Crew již před několika měsíci jasně deklarovalo, že série Ultimate Spider-Man se kvůli neuspokojivým prodejům dostala ke svému konci, přeci jen se našel prostor ještě pro jeden díl s pavoučím mužem a zrodem padoucha Venoma, který již dobře známe z filmů i komiksů. Jelikož je však za scénáristickým kormidlem Brian Michael Bendis a série nese ono přízvisko „Ultimate“, můžete se těšit, že v tomto podání bude všechno docela jinak.

A bohužel, ne tak dobře, jak jste si představovali.

Peter Parker byl v předchozím příběhu rozejit s Mary Jane. A tak po čtvrtinu Venoma fňuká a vzpomíná na rodiče. Jen díky tomu zjišťuje, že měl v dětství kamaráda, Eddieho Brocka, který je dnes aspirantem na vědátorskou roli. A pozor – jeho rodiče zemřeli při téže nešťastné události. Peter objevuje i nové informace o výzkumu svého otce a jeho kolegy Brocka, výzkumu, který se s nejvyšší pravděpodobností někomu prostě nezamlouval. Výzkumu, který se točil kolem záhadné látky.

Bum, velké překvápko! Venom nepřišel z vesmíru, ale z laborky. Záhadnou látku totiž „zkoumá“ (k vysvětlení uvozovek se dostaneme) Eddie, a to pod vedením nikoho jiného, než je doktor Connors, který si v pavoučím světě už také něco napadouchoval. Jak už známe z historie, s touhle látkou se na chvíli seznámí i Peter. Důvěrněji než by byl rád.

Celá kniha s podtitulem Venom je přitom protkaná nelogickými dějovými můstky, které působí jako extrakty výcuců z prstu. Tak například – Eddie je vědec, který zkoumá tajemnou látku (již objevil v podstatě náhodou), a přitom o ní neví zhola nic. Mno, jeho kariéra asi nebude tak růžová, jak věří.

Dalším hřebíkem do rakve je fakt, že první do kontaktu s látkou přijde samozřejmě Peter. Ten člověk s abnormální obratností, x-tým smyslem a dalšími libůstkami (však jste o něm jistě slyšeli). Ve chvíli, kdy se tou podivnou kapalinou POLIJE (sic!), máte chuť mlátit hlavou do nejbližšího pevného předmětu. Jako vážně neexistuje jiný způsob, jak Petera s Venomem spojit? To už i ten v Raimiho Spider-Manovi 3 byl věrohodnější! (To, jak se mu přichytil na fichtla.) To je prostě největší scénáristická odfláklost, jakou si lze představit – v duchu „proč bych se s tím prděl, když tam můžu dát to nejtupější klišé z komiksů šedesátých let!“

A zmiňovat totální změnu charakteru Eddieho Brocka, který se z celkem sympoše vyvine v mžiku ve vraždícího magora, už snad ani nemá smysl. Vysvětlení zní, že prý byl magor vždycky, třeba neměl rád, když mu holky nedaly. Na vejšce. Kluk. Neměl rád. Když… To snad neměl rád každej, ne?!

Bendis nechal komiks utopit v návalech keců (na akci dojde asi třikrát) a vzpomínání, jako by si Venom nezasloužil plnotučnější rozjezd. Ještě že má tahle kniha sympatického protagonistu a především kresbu Marka Bagleyho. Tedy, ne, že by byla dokonalá, ale jeho zpracování Venoma je fakt festovní. Jinak ovšem šedivý průměr s neuspokojivě odfláknutým scénářem. To není ta nejlepší tečka za jinak velice povedenou sérií.

  • Michael Brian Bendis: Venom (Ultimate Spider-Man)
  • Crew, 2016
  • překlad: Jiří Pavlovský
  • 176 stran, 379 Kč (v e-shopu Fantasye již za 341 Kč)
24. května 2016, Josef Horký

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ultimate Spider-Man: Venom

Ultimate Spider-Man: Venom
379 Kč 341 Kč