Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do 16..12. (PPL) nebo 19.12. (Česká pošta), aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko zpoždění.

Je libo noční můry? Larrymu Correiovi za ně poděkujete, Larry Correia: Legie (Lovci monster 4)

larry-correia-lovci-monster-legie

Všechny experimentální zbraňové systémy z druhé světové války byly podle ničivého potenciálu hodnoceny na desetistupňové škále. Vlkodlaci měli dvojku, atomovka pětku, Starobylí desítku. Co uděláte, když potřebujete zničit něco, co dostalo číslo třináct? Pozvete si účetního. Owena Zastavu Pitta.

Měla to být tak trochu dovolená. Organizace lovců monster z celého světa se sjely na svou první Mezinárodní konferenci do Las Vegas. Dobrá příležitost si mezi sebou pokecat a navzájem se něco přiučit, že? Navíc se v blízkém hotelu konal zbrojní veletrh, něco jako druhé Vánoce pro každého lovce, zvlášť když se tam poskytují vzorky zdarma. Už první den je ale jasné, že tak velká koncentrace lovců doplněná o zaměstnance z vládních agentur se neobejde bez vzájemných potyček a vyřizování starých účtů.

Pekelná jízda se však rozjíždí teprve až o pár hodin a desítek stran později. Představte si, že jste se ocitli v hotelu s asi dvěma sty lovci a několika sty civilisty, když ho vládní ÚPKM uzavře a sdělí, že se v něm nachází nebezpečné monstrum vyvinuté za druhé světové války, které se před pár dny dostalo z přísně střeženého komplexu. Vy musíte to monstrum najít a zničit, aniž byste věděli, jak vypadá, protože se může vydávat za kohokoli. Když se zmetka nezbavíte, vláda do čtyřiadvaceti hodin srovná hotel se zemí včetně všech lidí v něm.

Mimochodem, Lovci monster také brzy zjistí, že tenhle kousek umí měnit vaše noční můry ve skutečnost. Dokážete si představit, co honí zaměstnance LM ve snech? Těm se nezdá o tom, že přišli do školy v pyžamu. Ne. Tripovi se zdá o zombiích, Holly o upírech, jiným o přerostlých pavoucích– a všechny tyhle oživlé noční můry na vás v hotelu útočí. Přidejte si k tomu jiné dimenze, nezdolného agenta Frankse, nového proradného ředitele ÚPKM Starka, tajemného Strickena (ten, co oloupil Earla o zrzavou vlkodlačici Heather) a třeba i draka. A neplánované těhotenství jako třešinku. Být Vyvoleným prostě stojí za houby.

Larry Correia v pěti bodech

  1. Larry Correia (*1977) žije s rodinou v Utahu v USA, a kromě psaní se živí jako účetní a instruktor střelby, krátce pracoval pro FBI a vlastnil obchod se zbraněmi.
  2. Vyrostl v Kalifornii na mléčné farmě, jako dítě rád četl romány T. Brookse a R. E. Feista, začal psát první krátké příběhy, které si i sám ilustroval – bylo v nich hodně draků a mečů a explozí.
  3. Už v mládí se učil střílet, protože na farmě běhala spousta malé zvěře, které se jinak nedalo zbavit; ne že by si užíval zabíjení králíků, byla to prostě jeho práce.
  4. Na univerzitě se dal k mormonům a pracoval jako dobrovolník v Alabamě, na americkém jihu se mu zalíbilo, což je důvod, proč tam umístil děj knihy Lovci monster s.r.o.
  5. Lovce monster s.r.o. vydal v roce 2007 samonákladem po několikerých odmítnutích vydavatelů, kniha se však dostala na žebříček bestsellerů Entertainment Weekly, načež následovala smlouva s nakladatelstvím Ba­en.

Americký blázen do zbraní Larry Correia dokáže vršit jednu katastrofu na druhou a úžasně tím bavit. První desítky stran slouží jak zahřívací kolo pro nepolevující příval akce prošpikovaný černým humorem a celé to vrcholí superbitkou s obřím monstrem, které samozřejmě ne a ne umřít. Nejhorší část celého románu Legie, za niž pošlete autora do háje, tak najdete až na poslední stránce. Možná podobně jako já budete mít chvíli pocit, že jste obdrželi vadný výtisk, kde chybí další stránky. Correia si z vás pěkně střílí, ale vy co? Pomstíte se? Ne, vy budete netrpělivě očekávat pátý díl s názvem Nemesis.

Larry Correia ale všechnu tu smrt a krev valící se proudem nutně musí odlehčit, abyste neměli noční můry i vy. Ta potřebná nadsázka je ukrytá především v rádoby drsných dialozích, ale autor sází i na situační humor (láska orka a elfky, noční můra Jasona Lococa). Ani tentokrát nezůstanete ochuzeni o Owenovo nezdravé pošťuchování toho nejdrsnějšího vládního agenta pod sluncem i měsícem, o němž se zřejmě zdálo Mary Shelleyové, než napsala své nejslavnější dílo.

Po předešlých dvou výborných dílech jste se možná začali bát, jestli autor udrží vysoko nasazenou laťku, ale obavy klidně můžete hodit za hlavu. Čtvrtý díl Legie má blíž k druhé Vendetě než ke třetímu Alfovi. Jednak otěže vyprávění opět převzal Pitt, jednak jde o zábavnou monstrózní akci na rozdíl od spíše atmosférického, mrazivého příběhu v Harbingerově Alfovi. Záleží na vás, co z toho se vám zamlouvá víc. Já jen vím, že jsem se s Lovci monster zase skvěle bavila, a už teď se těším na Frankse v Nemesis.

  • Larry Correia: Legie (Lovci monster 4)
  • Fantom Print; 2014
  • překlad: Jakub Mařík
  • obálka: Petr Willert
  • 288 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 181 Kč)
20. dubna 2014, Renata Heitelová

Lovci monster 4 - Legie

Lovci monster 4 - Legie
259 Kč 181 Kč