Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Ikonická Druuna je zpět ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Ikonická Druuna je zpět, Paolo Eleuteri Serpieri: Druuna 1-3

Serpieri Paolo Eleuteri: Druuna 1-3 (brož.)

Nakladatelství Crew patří již dlouhá léta mezi stálice na naší komiksové scéně. Díky tomu se může občas pustit i do projektů, jejichž výnosnost není vždy úplně jistá. Jedním z nich je i jejich edice Mistrovská díla evropského komiksu, která se naštěstí u českých fanoušků opravdu chytla, a tak nám Crew může přinášet z této edice stále „nové“ tituly. Zatím posledním přírůstkem této série je dnes již legendární Druuna, jež byla objektem nejednoho vlhkého snu pubertálních výrostků.

Již v předchozích knihách z edice MDEK jsme mohli najít hmatatelný nádech erotična. Ostatně, stačí vzpomenout Manarovu a Jodorowského Borgiu, kde tato linie byla nejhmatatelnější. Ovšem jubilejní desátá kniha této edice jde mnohem dál. Čeští fanoušci se tak vůbec poprvé mohou těšit na souborné, nezkrácené a hlavně necenzurované vydání prvních tří dílů komiksové série, jež již v době svého vydání vzbudila mezi čtenáři a kritiky bouřlivé emoce.

Tímto komiksem se navíc doplňuje řada nejslavnějších evropských komiksových tvůrců, se kterými jsme se mohli již v edici MDEK setkat. Paolo Eleuteri Serpieri, legendární italský tvůrce, si touto sci-fi sérií zajistil takřka nesmrtelnost a jeho Druuna patří vedle Barbarelly k největším sexuálním symbolům, na které můžeme na stránkách komiksů narazit.

Díky tomu asi nemusím připomínat, že toto dílo je určené věkové skupině 18+. Autor si se ztvárněním nahoty a sexuálních scén rozhodně těžkou hlavu nedělá, a tak se při zběžném prolistování může zdát, že nemáme v rukou další významné dílo evropského komiksu, ale obyčejné obrázkové porno. Jako klišé tak možná bude znít fakt, že je zde hlavní hrdinka postavena záplavě zmutovaných monster a nadržených chlapů, pro které je její tělo neodolatelnou výzvou.

Paolo Eleuteri Serpieri v pěti bodech

  1. Italský komiksový ilustrátor a spisovatel.
  2. První díl Druuny vyšel v roce 1985 pod názvem Morgus Gravis.
  3. Série v současné době čítá osm svazků.
  4. V roce 1995 získal Harvey Award.
  5. Během roku 2016 by měla vyjít další autorova kniha – Anima.

Není to však pouze sex a erotika, na čem v tomto díle Serpieri staví, neméně důležitou úlohu zde hraje i prostředí a atmosféra, ve které se celý příběh odehrává. Autorovi se podařilo vytvořit vskutku děsivý a nápaditý svět, který je v úžasném kontrastu s křivkami hlavní hrdinky. Právě tyto kontrasty dodávají nádherné Serpieriho kresbě na výjimečnosti, kterou si získal bezpočet fanoušků po celém světě.

Abychom však pouze nechválili, je potřeba si uvědomit, že za vším tím pozlátkem z děsu a erotiky se ukrývá i nějaký příběh a ten bohužel už tak fantastický není. Autor se víceméně točí v kruhu žánrových klišé, které byly zpracovány již mnohokrát. Ostatně… zkuste sami napočítat, kdy se hrdinův svět řítil do záhuby, nebo se ten či onen snažil zachránit svého milého. V tomto ohledu se tak jedná o malé zklamání. Stejně tak když se blíže podíváme na samotnou hrdinku a odmyslíme si všechny její vnady, zbude nám něco, co už tak lákavé není. Druuna je totiž opravdu naivní, moc rozumu nepobrala a nebýt svého výstavního těla, které umí velmi dobře využít ve svůj prospěch, moc šancí na přežití by asi také neměla.

Na druhou stranu si je potřeba uvědomit jeden holý fakt. Druuna je zkrátka a dobře určena hlavně pro chlapy a ti bezpochyby při pohledu na výstavní Druunino tělo velmi rádi odpustí nějakou tu nelogičnost či slabší příběh. O tom ostatně tento komiks až zas tolik není. Jeho hlavní kouzlo tkví hlavně v postavě hlavní hrdinky a děsivém světě, do kterého je celý příběh zasazen. A především v dechberoucí kresbě Paola Eleuteri Serpieriho, pro nějž se stala tato komiksová kráska životním dílem.

I přes výtky, které lze najít, si Druuna své místo na výsluní bezezbytku zaslouží a bez ní by nebyla edice Mistrovská díla evropského komiksu nikdy kompletní. Fanoušci tak mohou děkovat Crwi, že na tuto vnadnou krásku z budoucnosti nezapomnělo a přineslo nám ji v reprezentativní podobě edice MDEK. Na závěr tak nezbývá než doufat, že se někdy v budoucnu dostane i na další díly z této série, protože samotný závěr knihy k pokračování vyloženě vybízí.

  • Paolo Eleuteri Serpieri: Druuna 1–3
  • Crew, 2015
  • překlad: Michaela Řezáčová
  • 196 stran, 589 Kč (v e-shopu Fantasye již za 530 Kč)
23. ledna 2016, Petr Čapek

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Druuna 1-3 (brož.) - dotisk

Druuna 1-3 (brož.) - dotisk
Vložit do pytle na zboží  Koupit 589 Kč 530 Kč