Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
I se starou Válečnou lodí může Joshua Dalzelle zachraňovat lidstvo ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

I se starou Válečnou lodí může Joshua Dalzelle zachraňovat lidstvo, Joshua Dalzelle: Válečná loď (Černá flotila 1)

Dalzelle Joshua: Černá flotila 1 - Válečná loď

Trvalo to sice o něco déle, ale zdá se, že lidstvo se konečně poučilo. Sice to stálo jednu velmi znečištěnou planetu Zemi, nicméně i tak lze výsledek považovat za úspěch. Vždyť již 250 let nedošlo k ozbrojenému konfliktu. A díky tomu se nelze divit, že výdaje jednotlivých kolonizovaných planet na obranu neustále klesají. Následky takového šetření však mohou být katastrofické.

Jackson Wolf je tak trochu netypický velitel bitevní lodi. Původem pochází ze Země, což znamená, že jím většina kolegů pohrdá, včetně jeho nadřízených z admirality. Naštěstí se ho velení Deváté flotily hodlá brzy zbavit. Jeho stařičkou loď Modrý kabát čeká poslední výlet. Jakmile dopraví senátorova asistenta na místo určení, odejde kapitán Wolf do důchodu a Modrý kabát čeká sešrotování. Nejdřív se toho ovšem budou muset oba dva dožít. Obyčejný transport se totiž zvrtne v boj o přežití. Protivníkem přitom nutně nemusí být žádná z kolonistických flotil. Posádku Modrého kabátu totiž čeká dlouhá bitva proti mnohem lépe vyzbrojenému nepříteli, který hrozí zničit mnohem víc, než jenom jednu dosluhující loď.

Po letech blahobytu a stability, kdy se lidstvo neomezeně roztahovalo po vesmíru, přichází hrozba, jejíž odvrácení může být nad jeho síly. A ačkoli Modrý kabát je všechno, jen ne moderní bitevník, jeho posádka je momentálně tím jediným, co stojí mezi neznámým útočníkem a totální destrukcí lidských kolonií. Poslední let Jacksona Wolfa tak bude všechno, jen ne klidný a stereotypní.

Válečná loď je prvním dílem trilogie Černá flotila, což jasně napovídá, že události spojené s nečekanými objevy Modrého kabátu budou pouhým prologem k mnohem komplikovanějšímu vojenskému dobrodružství. Boj dosluhující válečné lodi, na níž většina věcí vlivem tenčícího se rozpočtu funguje tak napůl, patří dnes k již klasickým prvkům military science fiction. Přidejte k tomu kapitána – outsidera a po generace hýčkanou nezkušenost lidstva s válčením a máte ideální kombinaci ke katastrofě. Nebo k hrdinskému sebeobětování, které by mohlo být prvotním impulsem k všeobecné mobilizaci sil.

Problémem však není pouze neznámý útočník hravě likvidující jednu obydlenou planetu za druhou. Nejenže admiralita nesdílí Wolfův entuziasmus k nahánění tajemné supermoderní lodi, někteří členové posádky Modrého kabátu jsou toho názoru, že bude lepší, když přenechají život ohrožující dobrodružství někomu jinému. Jejich kapitán tak může dosloužit mnohem dřív, než se dostane nepříteli na dostřel.

Joshua Dalzelle ve čtyřech bodech

 1. Po vystudování střední školy začal pracovat u amerického letectva jako technik.
 2. Jeho prvotinou byla trilogie Omega Force.
 3. Ve svých knihách se Dalzelle snaží o co nejrealističtější pojetí sci-fi.
 4. V současné době pracuje jako inženýr pro společnost zabývající se vesmírným výzkumem.

Autor vytvořil poměrně stereotypní military sci-fi prostředí, které sice asi ničím nepřekvapí, nicméně tempo vyprávění a realističnost v něm použitých technologií potěší každého fanouška tohoto subžánru. Akce střídá akci, hlavní hrdinové překonávají své možnosti a tváří tvář smrti neustále překvapují svým odhodláním nezemřít. To se jim bude náramně hodit, neboť již o počátku konfliktu je zjevné, že Modrý kabát čeká spektakulární poslední mise. Snad by neuškodilo, kdyby dal Joshua Dalzelle trochu víc prostoru jednotlivým postavám a seznámil čtenáře s jejich minulostí. Zejména kariérní postup kapitána Wolfa je natolik zajímavý, že by si zasloužil něco víc než jen pár mlhavých náznaků. Na druhou stranu, vše je podřízeno aktuálnímu nebezpečí, a tak lze pouze doufat, že se autor k některým vysvětlením dostane v následujících knihách. Naopak popis jednotlivých technologií udržujících Modrý kabát v provozuschopném stavu je proveden precizně.

Ve Válečné lodi nečekejte žádné zdlouhavé přednášky na téma cestovaní po mezihvězdných dálnicích nebo principu magnetických děl, ale kombinace moderních technologií a vesmírných bitev spolu s tradičními prvky sci-fi z ní dělají knihu, kterou lze bez výčitek svědomí doporučit.

 • Joshua Dalzelle: Válečná loď (Černá flotila 1)
 • Fantom Print, 2016
 • Překlad: Jakub Mařík
 • Obálka: Adam Burn
 • 256 stran, 259 Kč (v eshopu Fantasye již za 181 Kč)
2. září 2016, Tomáš R. Tokoš

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Černá flotila 1 - Válečná loď

Černá flotila 1 - Válečná loď
  259 Kč