Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
I na Tenkém ledě se dá hrát extraliga ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

I na Tenkém ledě se dá hrát extraliga, Jan Hlávka, Jana Vybíralová: Tenký led (Algor 2)

Hlávka Jan & Vybíralová Jana: Algor 2 - Tenký led

Tenký led je druhou, netrpělivě očekávanou a čtenáři vzývanou, částí cyklu Algor. V prvním dílu nazvaném Mráz a hry si na sebe autorské duo Jan Hlávka a Jana Vybíralová upletlo pořádný bič, neboť naservírovalo čtenářům svižnou, dynamickou space operu, která se navíc na trhu objevila jako blesk z čistého nebe. Důkazem kvality budiž i nominace na cenu Akademie sci-fi, fantasy a hororu v kategorii Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha a Nadějný nováček / počin roku / zvláštní cena. A ačkoliv ani jednu nominaci autoři nepřetavili ve vítězství, nasadili laťku proklatě vysoko. Dokážou ji však ve druhé části překonat?

Není třeba čtenáře napínat – Tenký led je ještě lepší než první díl algorského cyklu a opět se setkáme s liniemi a postavami rozehranými v předchozím dílu. Na Algoru po nezdařeném atentátu na císaře a jeho manželku pokračují zákulisní mocenské boje i sbližování novomanželů pod dohledem císařovniny osobní stráže, zatímco duo sester Vanbergových je stále na útěku. A i na dalších planetách podloudné mocnosti nepostávají s prstem v nose, nýbrž kují pikle a zlovolně chrastí rozsáhlým zbrojním arsenálem. Bez prvního dílu se tedy čtenář v žádném případě neobejde, neboť autoři se již neunavují s opětovným vysvětlováním, kdo je kdo.

I přesto se kniha rozjíždí pomalu – dvě třetiny (z celkových 696 stran!) se nestane nic zásadního a přelomového a vše směřuje teprve k velkému finále. Kouzlo Tenkého ledu spočívá v tom, že čtenář nedostává šanci nudu vnímat, neboť drobné události a posuny v ději po malých krůčcích vzbuzují velmi umně dojem, že události pádí vpřed jako horská bystřina. Až v kontrastu se skutečně explozivním vyvrcholením (a to dokonce ve dvou dějových liniích) si čtenář uvědomí, že vše, co se odehrálo do té doby, bylo pouze zahřívací kolo. A uvědomí si i fakt, že i když po malých krůčcích, urazil s hrdiny pořádný kus cesty.

Postaveno na postavách

A právě postavy jsou pro algorský cyklus dalším z masivních nosných pilířů. Je s podivem, jakým způsobem s nimi autorský tandem dokáže pracovat – přestože jich je v knize opravdu velký počet, je každá z nich unikátní a snadno zapamatovatelná, vyvíjí se a průběhem času je čím dál uvěřitelnější a charakterově plastičtější. Vše je navíc dokresleno výborně podanými dialogy, které činí každého z aktérů (snad až na osobu císaře) skutečně „lidským“ se vším, co si pod tímto pojmem čtenář dokáže představit. Můžeme sledovat vnitřní pohnutky, obavy i výčitky jednoho každého člověka, bavit se tím, jak manipuluje s lidmi ve svém okolí nebo se naopak pošklebovat tomu, jak ho ostatní vodí za nos… Ano, to, co dvojice autorů úspěšně načala v první části cyklu, vyšroubovala ve druhé doslova do nebeských výšin.

Jan Hlávka a Jana Vybíralová v pěti bodech

  1. Jan Hlávka se narodil v roce 1979. Své soukromí si dobře chrání, neboť tvrdí, že pro čtenáře nemají tyto informace žádný zásadní význam.
  2. Publikační činnost začal v roce 2002 – publikoval především povídky v časopisech Ikarie a Pevnost. Dvakrát získal cenu Ikaros v soutěži o nejlepší českou sci-fi povídku.
  3. Jeho jméno je také spjato se sérií JFK – je autorem dílu č. 9 zatmění, dílů 19 a 20 nazvaných Odplata 1 a Odplata 2 a k doprovodnému projektu o agentu X-Hawkovi přidal knihu Zpěv Lamie.
  4. Jana Vybíralová je narozena roku 1981. Vystudovala obor informační systémy na Ostravské univerzitě a i v současnosti pracuje v tomto oboru.
  5. S Janem Hlávkou si spoluautorství vyzkoušeli již v knize Dračice, která vyšla v edici časopisu Pevnost. Cyklus Algor je tedy jejich druhý společný projekt.

Dějové linie druhého dílu jsou mnohdy předvídatelné (což je částečně dáno právě snadnou odhadnutelností chování jejich aktérů), ale s blížícím se završením celé série se postupně začínají tenké pramínky splétat v jedno silné lano. Přeskakování mezi jednotlivými proudy nepůsobí nijak rušivě a je dávkováno přesně tak, aby čtenář zatoužil se k načatému příběhu opět vrátit. Celkově působí svět konzistentně a žádné logické veletoče se nekonají.

O Tenkém ledu by se dalo napsat velké množství pozitivních věcí, a vězte, že veškerá vzletná slova a superlativa užitá v této recenzi jsou vzhledem ke kvalitě a propracovanosti této knihy zasloužená a zcela na místě. Nezbývá než netrpělivě čekat na další díl trilogie – Pomníky zimy. Tedy vlastně pouze polovinu závěrečného dílu, protože ten pod rukama autorů trochu nabobtnal, a tak musí být rozdělen do dvou knih (a cyklus tudíž nebude oproti plánu trilogií, ale bude mít díly čtyři).

Pokud jste příznivci algorského cyklu, máte před sebou další dlouhý rok čekání, který bohužel ani Tenký led i přes svůj monstrózní rozsah nedokáže překlenout. A pokud příznivci nejste, pak nezbývá než doporučit, abyste se jimi stali. Rozhodně totiž o mnoho přicházíte.

  • Jan Hlávka, Jana Vybíralová: Tenký led (Algor 2)
  • Brokilon, 2014
  • obálka: Lukáš Tuma (s využitím ilustrace od drawingnightmare)
  • 696 stran, 389 korun (v e-shopu Fantasye již za 358 Kč)
6. dubna 2015, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Algor 2 - Tenký led

Algor 2 - Tenký led
Vložit do pytle na zboží  Koupit 398 Kč 358 Kč