Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Hvězdní vandráci: Fantastická pohádka o tom, kterak hloupý Jarmil ke štěstí přišel, Vlado Ríša: Hvězdní vandráci

Ríša Vlado: Hvězdní vandráci

Jak praví staré přísloví, štěstí občas sedne i na vola. V tomto případě je oním příslovečným volem muž, nebo spíše ještě chlapec, jménem Jarmil Mařák. Žije svůj malý šedý život, sem tam si zabojuje v robotech – to vše na hranici průměrnosti inklinující spíše k podprůměrnosti. Nyní se však jeho život obrací naruby, a Jarmil stojí na prahu nové kariéry slibující vesmírné lodě, prvotřídní bojové roboty, krasavice z obálek intergalaktických časopisů. A s jeho pověstným štěstím i pomalou a bolestivou smrt. Jó, mít v kolonce Pracovní pozice uvedeno Vesmírný pirát má holt svoje pro i proti.

Hned po prvních stránkách Hvězdných vandráků mnoho čtenářů uchvátí nostalgická nálada. Vlado Ríša totiž stvořil dokonalou scifárnu plnou bojových robotů, vesmírných korábů a všech dalších ingrediencí, které frčely ve zlatém věku polo-brakové literatury. Nutno přiznat, že jako přímá linka do minulosti funguje kniha naprosto skvěle, ale i mladým žánrově neotrkaným čtenářům má co nabídnout.

Příběh se čte v podstatě skoro sám – je napsán ve svižném tempu, s lehkou nadsázkou, a jeho jediným účelem je čtenáře pobavit. To se daří měrou vrchovatou právě díky „peříčkové“ lehkosti; Ríša rozhodně netlačí příliš na pilu a hlavní hrdina nemusí hláškovat za každou cenu, jen aby byla zábava. A když už je řeč o hlavním hrdinovi, autor se opravdu vyřádil. Prototyp věčného smolaře, který má ve svízelných situacích mnohdy víc štěstí než rozumu (což ovšem není zas tak obtížné), do děje perfektně zapadne. A mnohé vedlejší postavy tomuto jelimánkovi navrch nahrávají na smeče, aby vše bylo ještě o trochu šílenější a spletitější.

Kousek štěstí

Kniha začíná intrem v duchu příběhů o hledačích vesmírných pokladů, kteří riskují při jejich získávání a následně neváhají je zpeněžit. Zároveň si ale musí velmi dobře hlídat záda, neboť konkurence se neštítí přivlastnit si cokoliv, co není přibité. Postupně se v ději vracíme v čase do okamžiků, kdy se Jarmil nedobrovolně stává členem posádky vesmírného korábu Jarní kráska, vypracuje se na elitního pilota bojového robota a pomalu, pomaličku zjišťuje, že přežít ve vesmíru není žádná legrace. Postupem času se z vyjukaného nazdárka stává protřelý hvězdný šmejd, který se umí ohánět.

Vlado Ríša v pěti bodech

  1. Vlado Ríša se narodil 16. dubna 1949 ve městě Rožňava na Slovensku. Většinu života však prožil v Čechách, kde vystudoval vysokou školu a poté dokončil i postgraduální studium.
  2. Jméno Vlado Ríša je neoddělitelně spjato s vydavatelskou činností: v roce 1990 založil vlastní nakladatelství Golem Ríša věnující se vydávání fantasy a sci-fi, pracoval také jako redaktor a následně i šéfredaktor časopisu Ikarie a nástupnického časopisu XB-1.
  3. Svůj první román s názvem Gooka a Dračí lidé napsal společně s Ondřejem Neffem a Evou Hauserovou v roce 1991. Vydal jej, stejně jako mnohé další své knihy, pod pseudonymem Richard D. Evans.
  4. V současné době má na svém kontě čtrnáct vydaných povídek zejména v Ikarii a různých sbornících, a osmnáct knih – mimo jiné o Conanovi nebo ze známých cyklů JFK či Mark Stone.
  5. Je také znám jako editor antologií, přičemž mezi nejznámější patří úspěšná kniha Mrtvý v parovodu a nejnovější Zpěv kovových velryb. Kromě toho překládá fantastická díla z ruštiny.

Druhá půlka knihy oproti tomu působí, jako by autor složil dohromady dvě zcela odlišné kratší povídky. Jarmil totiž poletuje mezi různými planetami a naplňuje svoji nově nabytou pověst vesmírného lovce pokladů. Budiž, příběh není spletitý a rozvětvený, ale vzhledem k žánru, ve kterém se pohybujeme, je možné označit ho za plně dostačující a ne úplně hloupý.

Od humoru k úmoru

Vlado Ríša se v Hvězdných vandrácích rozhodně nebojí projevit svůj svérázný smysl pro humor, a tak děj prošpikoval (kromě jiného) mnoha odkazy na různá díla české i světové fantastiky. I termíny vandrák a šmejd jsou slovními hříčkami bez hanlivého zabarvení – vychází z toho, že se jedná o lidi vandrující po všemožných koutech vesmíru a šmejdící po své kořisti.

Hvězdní vandráci se čtou snadno a baví. Mají ovšem jednu velkou chybu, která tuto knihu sráží. Když už totiž autor dodá dobrý rukopis, měl by ho po něm korektor před předáním do tisku nejen přečíst, ale především opravit. S ubíjející pravidelností na stránkách číhají překlepy, věty, které nedávají smysl ani po šestém pivu, a podobné „klenoty“ devalvující autorovu jinak povedenou práci. Tento nedostatek knihu bohužel doslova zabíjí a je jen na čtenáři, zda tato zvěrstva skousne či nikoliv.

  • Vlado Ríša: Hvězdní vandráci
  • Golem Ríša, 2015
  • Obálka: Marianna Alferova
  • 292 stran, 250 Kč (v e-shopu Fantasye již za 225 Kč)
30. prosince 2015, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Hvězdní vandráci

Hvězdní vandráci
250 Kč 225 Kč