Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Holmes je mrtev, ať žije Holmes! ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Holmes je mrtev, ať žije Holmes!, Cecil a Luc Brunschwig: Holmes 1 + 2

Cecil & Brunschwig: Holmes 1 + 2

Když sir Arthur Conan Doyle utvářel svého Sherlocka Holmese, patrně ho nenapadlo, že dal vzniknout kultu, který dodnes inspiruje řadu umělců. Filmových a seriálových adaptací i knih epigonů je nespočet a nejslavnější detektiv na světě se už objevil i v komiksu. Sherlock Holmes je všude. Co víc tedy může nejnovější člen této plejády nabídnout?

Pokud se dnes na světě najde člověk, který o Sherlocku Holmesovi nikdy neslyšel (přičemž se nabízí otázka, co daná osoba měla posledních sto dvacet let důležitého na práci), potom se mu jako potenciálnímu čtenáři Holmese vyplatí alespoň prolistovat Doyleovu povídku Poslední případ, protože právě na jejích základech staví komiksový scénárista Luc Brunschwig.

Sherlock Holmes je mrtev. Zahynul v Reichenbašských vodopádech při souboji se svým úhlavním nepřítelem profesorem Moriartym a zanechal doktoru Watsonovi dopis na rozloučenou. Ale co když vše bylo jinak? Kterým směrem se ubíral detektivův život, když se jeho společník oženil? Proč ho nezasvětil do nejdůležitějšího případu své kariéry, totiž odstranění génia zločinu, už dřív? A existoval Moriarty vůbec? Z jakého důvodu Watson popsal Holmesovo poslední a osudné dobrodružství s dvouročním odstupem? Především na to se Luc Brunschwig snaží odpovědět ve svém komiksu, který poprvé vyšel roku 2006.

„Chtěl smrt, jež potvrdí reputaci, kterou jste mu vytvořil… A dopřát vám krásný a hrdinský příběh pro čtenáře… Příběh, jenž důstojně uzavře dobrodružství Sherlocka Holmese.“ – Mycroft (str. 27)

Ačkoli nese jeho jméno, slavný detektiv se v komiksu objevuje pouze coby vzpomínka či představa. Hlavní postavou se stává doktor Watson, zdrcený smrtí přítele a vhozený do víru konspirací a lží při pátrání po jeho životě. Dnes víme, že Sherlock Holmes přelstí i svou smrt. Ale kvůli tomu, že nakladatelství v tomto svazku prozatím vydalo pouze dva ze tří dílů (a to Sbohem, Baker Street a Pokrevní svazky), příběh žádné závěrečné vysvětlení mnoha otázek neposkytuje. Osmdesát stran příliš prostoru nenabízí.

To však komiksu neubírá na slušné dávce atmosféričnosti. Cecilova kresba laděná v každé kapitole jen do jednoho barevného odstínu, v první do modré, ve druhé do okrové, navíc ve vybledlých tónech, dodává ději správně ponurý nádech. Realistický vizuál je navíc do detailu promyšlený a pečlivě vypracovaný, a proto mu velký formát sluší.

Co ale nezachrání ani velký formát, to je nešťastně zvolený font používaný například pro znění dopisů. Vypadá jako ručně napsaný, takže sice přidává na autentičnosti a na první pohled působí líbivě, nicméně jeho nečitelnost ze čtenáře dělá nedobrovolného luštitele a ze čtení odhad významu.

Cecil a Luc Brunschwig v pěti bodech

  1. Autoři pochází z Francie.
  2. Luc Brunschwig se narodil roku 1967.
  3. Od osmi let je velkým fanouškem komiksu a sám ho začal psát proto, aby se pokusil pochopit společnost.
  4. Cecil se narodil roku 1966 a jeho pravé jméno zní Christophe Coronas.
  5. Po studiu výtvarných umění v Bordeaux střídal zaměstnání jako knihkupec, publicista, grafik a ilustrátor.

Holmes je odvážný počin. Má atmosféru, dokáže vzbudit zvědavost. U nás nicméně vyšel v době, kdy je Sherlocků všude až moc, a záleží jen na fanoušcích, zda už jsou jimi nasyceni, nebo si pořídí i tuto knihu. Zároveň se tentokrát budou muset smířit jen se společností doktora Watsona, Holmesova bratra Mycrofta a dalších vedlejších postav. I to však lze vnímat jako výhodu, protože když na sebe nestrhává veškerou čtenářovu pozornost detektivova genialita, dostává se do popředí jeho minulost, kterou autoři odhalují prostřednictvím jeho nejvěrnějšího společníka.

Doyleovo universum tedy opět nabírá nový rozměr a nezbývá než počkat, co se z komiksového Holmese ještě vyklube.

  • Cecil a Luc Brunschwig: Holmes 1+2 (Holmes)
  • Meander, 2014
  • překlad: Richard Podaný
  • obálka: Cecil
  • 80 stran, 320 Kč (v e-shopu Fantasye již za 288 Kč)
21. září 2014, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Holmes 1 + 2

Holmes 1 + 2
Vložit do pytle na zboží  Koupit 320 Kč 288 Kč