Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Hanina Veselá rozehrála vysokou partii, ve které Drak bere vše ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Hanina Veselá rozehrála vysokou partii, ve které Drak bere vše, Hanina Veselá: Drak bere vše

Veselá Hanina: Drak bere vše

Kdo by to byl řekl, že i český svět Asterion, původně navržený pro hry na hrdiny, bude jednou hostit módní „sex and blood“ román? Drak bere vše nabízí spoustu intrik, sexu a komplikovaných vztahů, které po nenápadném začátku naberou směr k epickému vyvrcholení plnému magie, draků a záchrany světa.

Český svět Asterion, primárně určený pro hry na hrdiny, už dávno přerostl svůj původní záměr. Kromě mnoha modulů a povídek už má na kontě i několik knih. Jedním z nejúspěšnějších a nejaktivnějších autorů je právě Hanina Veselá, jejíž vlajkovou lodí je Magnólie z Plaveny.

Magna je prostě sympatická hrdinka. Drzá, zrzavá nymfomanka, která rozhodně netrpí přehnanými skrupulemi. Její morálka je poměrně ohebná, v přímé úměře její finanční a postelové situaci. Jenže jak všichni ví od velkého objevu bratří Nedvědů, holky prostě těžší to maj. A tak má Magna neustále na krku hromadu problémů, přičemž za většinu z nich může její sexuální apetit a hlavně výběr partnerů. Letí totiž na typické zlobivé chlapce, víceméně vyložené hajzly. A to i přesto (nebo možná právě proto), že jim vidí do hlavy – je totiž kromě toho všeho taky celkem dobrá psionička.

Asi nejlepším způsobem, jak představit příběh románu Drak bere vše je proto představit Magnóliiny milence a nápadníky. Na prvním místě je starý známý plavenský arcimág Zvin, její poručník a mentor psioniky, šedá eminence celého Mořského císařství. Ve světě ho znají také pod mnoha jinými identitami – jako Zantur Modrý drakočlověk se proslavil jako poskok Khara Démona a v posledním městě bajných arvedanů Thurgu mu řikají Lorwen. Ti, kteří ho zbožňují, ho titulují lordem a ti, kteří ho znají, používají raději přezdívku Mocha Lorwen (ovšem pouze v jeho nepřítomnosti, protože Mocha znamená arvedansky svině). V každém případě jde o zajímavou partii.

Hanina Veselá v pěti bodech

  1. Narodila se v roce 1983 v Praze, kde dodnes žije.
  2. Sama o sobě prohlašuje, že v sobě spojuje skoro neslučitelné profese a záliby – je historičkou, právničkou, literátkou a snílkem.
  3. Mezi její další záliby patří fotografie, cestování a chov „žab ve skořápkách“ (jak nazývá želvy).
  4. Zviditelnila se humornou fantasy Mrakulin grimoár.
  5. Ke psaní dobrodružství rebelky Magnólie ji inspiroval ryze český herní svět Asterion.

Mužem číslo dva je Hajmón, rovněž psionik, toho času působící jako vrchní kat jiného bývalého Kharova přisluhovače Kirbega Žlutého. Nebýt setkání s Magnou žil by poměrně fádním a spokojeným životem plným mučení a utrpení druhých. Jenže idylku narušilo poznání, že zrzavá psionička je jeho dávno ztracená sestra. A že ji má rád, víc než by sestru mít rád měl.

Posledním mužem je Lysander er Thurg, knížecí syn, který nenávidí v podstatě všechny a všechno, ale ze všeho nejvíc Zantura. Ten nejen, že ovládá jeho lid, ale i svedl jeho matku a umrtvil všechny Lysandrovy magické schopnosti. Žádný div, že si svoji frustraci vybijí mučením a zneužíváním nevinných lidí, přičemž jeho současným objektem zájmu se stane právě Magnólie.

K tomu všemu přidejte několik supermocných artefaktů – balíček karet stvořených nejmocnějšími Drakolidmi nebo Agrenskou růži, která má majiteli dodat moc rovnající se bohům, které způsobí počínající se rozpadání světa, a na pořádnou porci epické zábavy máte zaděláno. Vraždí se bohové i lidé, ožívají přízraky minulosti a nejedna stará křivda se přihlásí o slovo, takže kniha je opravdu nabitá nejrozmanitějšími motivy a postavami a naplno využívá bohatých reálií Asterionu. Občas sice možná míří Hanina Veselá až moc vysoko – přece jenom zahrávat si z nejmocnějšími bytostmi světa vyžaduje velkou porci disciplíny a řemesla, aby se z děje nestala jenom sbírka nefungujících „bohů ze stroje“ – ale tady se to víceméně daří. Přesto se ale čtenář nemůže ubránit dojmu, že Magnólii i celému Asterionu více sluší skromnější příběhy, při kterých se neotřásají základy světa.

Nic to ale nemění na faktu, že kniha je nadupána zábavnými scénami, které potěší všechny, kteří holdují moderním dekadentním stylům vyprávění. Hanina Veselá rozhodně obhájila pozici spisovatelské jedničky na Asterionu.

  • Hanina Veselá: Drak bere vše
  • Mytago 2015
  • obálka: Roman Kýbus
  • 552 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
19. února 2016, Jan Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Drak bere vše

Drak bere vše
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč