Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Gaiman bortí stereotypy o komiksových superhrdinech , Neil Gaiman & Dave McKean: Černá orchidej

Gaiman Neil & McKean Dave: Černá orchidej

Předtím, než přišel legendární Sandman, tu byla hrdinka, která prošla znovuzrozením. V universu hrdinů je to vždy stejné, hrdina je odhalen a nějakým zázrakem se vysvobodí. Susan Lindenová alias Černá orchidej ale zemřela, a poté se vrátila zpět jako hybrid rostliny a člověka. Teď nastal čas, aby zjistila, kdo doopravdy je, pomstila se a rozmotala pavučinu lží.

Susan je druhořadá hrdinka, bojovnice se zločinem, která ve světě hrdinů není příliš známá. Jak by taky mohla, když ji její protivník surově zabil? Jenže brzy opět ožívá, ačkoli už není tím, čím bývala.

Černá orchidej se probouzí zmatená a dezorientovaná a uvědomuje si, že stala bytostí, kterou sama nechápe. Cesta za pochopením jejího lidství začíná v minulosti Susan Lindenové, takže aby Černá orchidej zjistila, kým doopravdy je, musí se vrátit zpět v čase. Události, které předcházely Susanině smrti, jsou ale jen částí tajemství, které hrdinka odhaluje.

Neil Gaiman se už dávno stal pojmem, který se nevyskytuje zdaleka jen ve fantasy literatuře, ale i na poli komiksů, kde se nejzářivěji zapsal právě Sandmanem. Ještě dříve však vznikl přepracovaný příběh nepříliš zajímavé hrdinky, které Gaiman sepsal příběh, a Dave McKean vdechl krásu a duši.

Neil Gaiman v pěti bodech

  1. Narodil se 10. listopadu 1960 v Anglii.
  2. Působí jako žurnalista, spisovatel nebo scénárista.
  3. Slávu získal základní sérií komiksů o Sandmanovi, která vycházela v letech 1989–96.
  4. Uměl číst již od čtyř let a byl vášnivým čtenářem. První kniha, kterou kdy četl, byl Pán prstenů, následovaly Letopisy Narnie a nejoblíbenější knihou dětství byla Alenka v říši divů.
  5. S Davem McKeanem spolupracoval na mnoha dílech, z nichž můžeme jmenovat například: Koralína, The Wolves in the Walls nebo Craizy Hair.

Černá orchidej zdaleka není klasickým příběhem ze superhrdinského žánru, jaký čtenář doposud znal. Přestože hrdinka v příběhu naráží na staré známé z jiných děl (zabloudí třeba i do Batmanova Gothamu, kde se ocitne v tamní slavné psychiatrické léčebně), příběh Černé orchideje je tak odlišný, jak jen si dokáže člověk představit.

Už v první kapitole dá totiž Neil Gaiman jasně najevo, že tohle nebude ledajaký hrdinský komiks. To tedy ne. Hrdinka se nedočká své šance na velký únik, ale je okamžitě zabita, a i styl vypravování svědčí o tom, že tohle bude jiné. Zcela pod taktovkou autora, který boří mýty.

V předmluvě Gaiman varuje, že čtenář vstupuje do neprobádaných vod, kdy jsou všechny žánrové zvyklosti a pravidla ignorována. O tom už ostatně svědčí i samotná kresba z pera Davea McKeana, která podtrhuje atmosféru lyrického příběhu, a dokresluje Černou orchidej v temně fialových barvách, jako krásnou a mytickou bytost. Celá kniha je v podstatě takovým snem a styl, jakým jsou jednotlivé stránky nakresleny, tomu dokonale odpovídá.

Dokonalá atmosféra navozená vrcholným dílem komiksové kresby obsahuje všechno; násilí, lásku, pochopení sama sebe, zmařené životy, odplatu i osobní tragédie. Černá orchidej je bezesporu jedinečným dílem, které zanechá stopu na duši čtenáře. Ale jestli je komiks s lehce ekologickou myšlenkou a plynulým koncem bez větší gradace něčím, co je opravdu kultovním dílem, už musí každý posoudit sám.

  • Neil Gaiman & Dave McKean: Černá orchidej
  • Crew, 2014
  • překlad: Petr Kotrle
  • 180 stran, 599 Kč (v e-shopu Fantasye již za 539 Kč)
18. ledna 2015, Nela Libovická

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Černá orchidej

Černá orchidej
Vložit do pytle na zboží  Koupit 599 Kč 539 Kč