Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Matrix Ostrava: 3.-7.8. zavřeno – inventura
V tomto období nebudou odcházet objednávky
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Emma z umírajícího města: Z rebelky postapokalyptickou policistkou snadno a rychle, Vladimír Šlechta: Emma z umírajícího města

Šlechta Vladimír: Emma z umírajícího města

Vladimír Šlechta si v poslední době stále častěji odskakuje od čtenáři (i kritiky) opěvované zálesácké fantasy a s oblibou brázdí vody postapokalyptické sci-fi. Emma z umírajícího města je dalším výletem do těchto již dávno probádaných vod.

Emma spadá tematicky do oggerdovského cyklu. Starého známého majora Oggerda zde však čtenáři budou hledat marně, neboť se příběh, tedy přesněji všech pět příběhů, odehrává sice ve stejném světě, ale v dřívější době. Vladimír Šlechta však v doslovu píše, že v budoucnosti by rád, aby se i přes tuto časovou propast oba hlavní protagonisté setkali v jedné knize.

Text samotný, jak je již uvedeno výše, je složen z pěti samostatných, volně provázaných, povídek. Autor sám přiznává, že se rozhodl vzít pár starších textů z devadesátých let, trochu je oprášit, přeleštit a upravit k potěše oka dnešního čtenáře. Vzhledem k tomu, že postapokalyptické téma neztratilo nic ze své aktuálnosti ani pod vrstvou prachu v šuplíku, tento záměr se vydařil.

Fragmenty života

Celá kniha je vlastně biografií hlavní hrdinky Emmy Richter – pěkně od telecích let až do věku, kdy biologické hodiny tikají nesnesitelně hlasitě. První povídka Replay zatáhne čtenáře do světa počítačových stříleček hraných naživo a je specifická především svojí jednoduchostí, akcí a spádem.

Jako druhý chod je čtenářům nabídnut dobrodružný detektivní příběh. Povídka Emma číslo minus jedna již naplno ukazuje vymírající civilizaci a věnuje se tématu neplodnosti mužů (proto také zmínka o umírajícím městě v názvu). Pátrání po dětech se zvířecími mutacemi je však strkáním klacků do mocenského soukolí; a výsledek nemůže být jiný, než že Emmu toto soukolí nutně semele. Některé věci jsou holt neměnné bez ohledu na dobu.

Vladimír Šlechta v pěti bodech

  1. Vladimír Šlechta se narodil roku 1960 v Liberci, většinu života však prožil v Českých Budějovicích.
  2. V roce 1994 vystudoval Stavební fakultu ČVUT – obor vodní stavby, a vodohospodářství ho provází v různých podobách celým jeho životem.
  3. Svoji první povídku s názvem Legendární zbraň publikoval v roce 1993 v časopisu Ikarie. Byla to první předzvěst série knih o majoru Oggerdovi, která v současné době čítá již 6 knih (Projekt: Berserk, Ostří ozvěny, Kyborgovo jméno, Střepy z apokalypsy, Keltská brána Emma z umírajícího města).
  4. Dalším významným projektem Vladimíra Šlechty je cyklus Krvavé pohraničí, který definoval hranice nového fantasy subžánru – tzv. zálesácké fantasy.
  5. Mimo tyty cykly ještě přispěl do série JFK (díl č. 26 – Pár kapek krve) a vytvořil několik dalších povídek do různých časopisů a sborníků.

Za to Efinky a orkové jsou nejzábavnější částí celého díla. Povídka je sice detektivním příběhem, ale je psána velmi lehkým perem. Dotýká se problematiky online her a hackingu a obsahuje spoustu popkulturních odkazů a narážek. A navíc si posvítí i na penzisty.

V celkovém kontextu je třeba ocenit, že ačkoliv jsou povídky (až na úvodní Replay) stejného žánrového zařazení, každá vyznívá trochu jinak, čímž Emma z umírajícího města získává na pestrosti a nenudí čtenáře věcmi „šitými podle jednoho kopyta“.

Bolístky a útok na čtenářův vkus

I přes veškerou snahu se tento nejnovější přírůstek z oggerdovského světa nemůže rovnat s další výraznou linií tvorby Vladimíra Šlechty – cyklem Krvavé pohraničí. Citelně chybí provázanost jednotlivých knih, ale také větší prokreslení postav, které je autorovou silnou zbraní. Trochu také zarmoutí, že některé detektivní případy se vyřeší náhodou a tak trochu samy. Na druhou stranu je třeba uvažovat v kontextu celé série, která je teprve v počátcích a větší provázanost bude získávat až s přibývajícími díly – prozatím si jen buduje půdu.

Ve své „recyklované novince“ se Vladimír Šlechta vrhnul na velmi tenký led. Sám knihu označil za postapokalyptickou pornografii; a opravdu servíruje čtenářům několik šťavnatých explicitních scén. Problém je, že v dnešní době již podobné věci příliš nefungují, navíc místy působí samoúčelně. Ale jako dobře zpracované odlehčení povídkových textů obstojí na výbornou.

Původní verze recenze vyšla v časopise Pevnost.

  • Vladimír Šlechta: Emma z umírajícího města
  • Brokilon, 2013
  • obálka: Michal Ivan
  • 312 stran, 248 Kč (v e-shopu Fantasye již za 223 Kč)
27. prosince 2013, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Emma z umírajícího města

Emma z umírajícího města
Vložit do pytle na zboží  Koupit 248 Kč 223 Kč