Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Dlouhý sprint s ozvěnou, Miroslav Žamboch

Žamboch Miroslav: Dlouhý sprint s ozvěnou

Vážený čtenáři, dobře si prolistuj knihu a podívej se do obsahu, abys věděl, co kupuješ. Tak by mělo znít varování na obálce této knihy. Dlouhý sprint s ozvěnou totiž není nový román Miroslava Žambocha, dokonce to není ani sbírka povídek, je to kompilace určená zarytým Žambochovým fanouškům, kteří jsou ochotni si za cenu nové knihy pořídit povídku Dlouhý sprint, která byla vydána ve sbírce Poslední bere vše (Poutník 2000), povídku Ozvěna, která vyšla v časopisu Pevnost (2002), bibliografii autora a slovník Koniášova světa volně dostupný na internetu. Legrační je, že obsažené povídky souvisejí s Koniášovým světem jen velice volně a slovník se jich tedy vesměs netýká.

Miroslav Žamboch je jméno, které není třeba představovat – svými fantasy romány a povídkami se již stal proslulým. Oproti masově vydávaným fantasy cyklům, kde se skupinky vydávají nakopat Temnému mágovi v Temné věži za Temným hvozdem jeho Temnou… (parafráze Andrzeje Sapkowského z eseje o fantasy V Šedých horách zlato není), píše Žamboch inteligentní a velmi kvalitní akční fantasy, které nepřítomnost stokrát omletých klišé neškodí, naopak jí přidává na čtenářské přitažlivosti.

V recenzované kompilaci se nachází obsáhlá povídka Dlouhý sprint (cca 130 stran), kde se princ Tekuard, všemi podceňovaný druhý syn vládce, dostává po podezřelé smrti svého bratra do nemilé situace následníka trůnu a zároveň lovné zvěře.

Vegaš není běžné místo z našeho světa, kde by mohl vládnou kdejaký trouba, Vegaš je centrem kontinentu, kde se udržuje rovnováha všech království a magických klanů a trůn může udržet jen nejsilnější z mágů. To však není případ prince Tekuarda, který se ve stínu talentovaného staršího bratra a otce supermága zajímal spíše o vinice a zemědělství.

Žamboch napsal výbornou fantasy detektivku plnou zvratů, magie, extravagantních postav a atmosférického velkoměsta Vegaš. Tekuard se od podezřelé nehody svého bratra propracovává až do dávné historie a objevuje, že nic není tak, jak se původně zdálo. Povídka je výborně gradovaná a opravdu představuje sprint v podobě nepřetržité smrště akcí a zvratů, kde si čtenář nemá kdy oddychnout. Škoda jen uspěchaného závěru, kterému by slušelo efektnější finále. Takto je příběh najednou u konce, aniž by čtenář v kvapném tempu postřehl jak.

Tekuard je lidsky pojatý hrdina, který je okolnostmi přinucen obrazně sprintovat o svůj život. Jeho nezdolnost je inspirující a neřešitelná situace člověka, který zdánlivě nestačí na svůj úkol, a přesto se nevzdává a jde za svým cílem, se může v jiné podobě přihodit komukoli. Hlavní je nepropadat panice a depresi, na to je vždy dost času.

Povídka Ozvěna popisuje život po válce mágů, která rozvrátila kontinent. Pozůstatky strašlivých plošných kouzel se promíchávají navzájem a decimují hrstku přeživších. Několik zbývajících mágů se snaží lidi chránit, ale svět zešílel a mimo vedlejších magických efektů řádí bandité a samozvaní diktátoři.

V povídce je popsána epizoda ze života jedné horské vesnice, která je sužována všemi jmenovanými následky války. Pokud si čtenář zamění magii za techniku a obrátí svůj zrak kupříkladu do nedávné minulosti o nějakých tisíc kilometrů na jih na území bývalé Jugoslávie, možná mu povídka přestane připadat jako fikce a začne si více vážit současného pohodlí.

Obě povídky nedělají autorovi ostudu a jsou v nejlepším duchu jeho ostatních prací. Na povrchu je napínavá akční směs, ale pod ní je další rozměr, nad kterým je dobré se zamyslet.

Postavy jsou veskrze uvěřitelné a lidské, čtenář se s nimi velmi rychle ztotožní a prožije dobrodružství v jejich kůži.

Po povídkách následuje bibliografie Miroslava Žambocha s anotacemi jednotlivých textů a „Slovník Koniášova světa“. Slovník je ve skutečnosti podrobným výčtem postav, které se objevují ve světě, jehož nejznámějším představitelem je Koniáš, ale spadají do něj kupříkladu i díla s vazounem Baklym v hlavní roli. Podivuhodné je, že povídky obsažené v této knize se odehrávají ve světě před a těsně po katastrofě, která je v Koniášově světě dávnou mýtickou historií, takže se v tomto „slovníku“ postavy z těchto povídek nevyskytují. Soupis postav je převzat z fanovských stránek autora, které jsou řádně uvedeny jako zdroj, a kromě postav obsahují i místopisné a další informace.

Obálky Jana Doležálka jsou knihám šité na míru a i tentokrát líbivá ilustrace dobře vystihuje atmosféru i děj knihy. O čitelnosti černého názvu na členitém temném pozadí se již tak pochvalně vyjádřit nemohu.

Závěrem mohu zhodnotit, že kompilace obsahuje dvě kvalitní povídky zabírající celkem zhruba 160 stran textu, které byly již dříve vydány, bibliografii a soupis postav nesouvisející přímo s povídkami. Pohnutky nakladatelství, které tuto recyklovanou kompilaci populárního autora pustilo na předvánoční trh, jsou mi vcelku jasné. Zklamání následující po rozbalení daru pod stromečkem a nahlédnutí do obsahu právě rozbalené „novinky“ asi Tritonu množství lidí hned tak nezapomene.

  • Miroslav Žamboch: Dlouhý sprint s ozvěnou
  • obálka Jan Doležalem
  • Triton, Praha 2009
  • 240 stran / 279 Kč
15. prosince 2009, Piter

Diskuze k článku

Ad Dlouhý sprint s ozvěnou
xxx - 21. 12. 2009 08:07

Přesně tak. Pro mne bohužel tohle varování přišlo pozdě :-(

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Dlouhý sprint s ozvěnou

Dlouhý sprint s ozvěnou
279 Kč 251 Kč