Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Běžná otevírací doba, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Otevírací doba 13:00 - 18:00, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Matrix Ostrava: Běžná otevírací doba, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Objednávky nadále odchází, mohou ale nabrat několikadenní zpoždění. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Diplomatka a navigátorka Siri bojuje o přízeň emzáků s chitinovým krunýřem i za příčetnost muže svého srdce, Ann Aguirre: Diplomatka (Šeroprostor 3)

Aguirre Ann: Siranta Jaxová 3 - Diplomatka

Siranta má tentokrát o něco těžší úkol než si s kosmickou lodí zaskákat vesmírem. Jako pozemská velvyslankyně se na planetě Ithiss-Tor pokouší vyjednat spojenectví s hmyzími mimozemšťany. Nesmí ji zastavit vlastní prchlivost, ani skutečnost, že její vztah s Marchem se rozpadá stejně jako pilotova osobnost. Konglomerát se brání útokům Pajšláků, stále troufalejších pirátů i Farwanu. Aliance s Brouky se zdá být jeho poslední nadějí.

Fanoušci klasické science fiction odehrávající se v daleké budoucnosti a kosmických dálkách potěší další díl literární série Siranta Jax se stejnojmennou postavou v hlavní roli. Pro tuto samorostlou a sebestřednou skokanku (díky vrozeným dispozicím umí navádět vesmírné lodi tzv. šeroprostorem zkracujícím obrovské vzdálenosti kosmického vakua) si její autorka, Ann Aguirreová, připravila novu dávku nepříjemných, ale o to zábavnějších situací.

Ke svým fanouškům (či spíše fanynkám, vzhledem k bezesporu ženskému pohledu na původně spíše pánské hard sci-fi) se vrací navigátorka Jaxová se svými přáteli a posádkou. V nenovější knize Diplomatka buse muset čelit zcela novému smrtícímu nebezpečí – mimozemským politikům i vlastní zodpovědnosti.

Diplomacie je ostřejší než souboj na nože s ufouny

Legendární skokanka a dcera šéfky zločineckého Syndikátu, Siranta Jaxová, si neoddechne ani na okamžik. Po dramatickém boji s lidožravými Pajšláky či nepřátelskými humanoidy cestou na Ithiss-Tor sice přistane na rodné planetě Brouků, jenže to je zatím první i poslední úspěch. Na pozemskou velvyslankyni se brzy sesype záplava téměř neřešitelných problémů.

S většinou diplomatických a společenských lapálií pomáhá naštěstí Siri hmyzí přítel, lovec odměn i aktuální překladatel Velith. Bez něho by si ostatně uprostřed mimozemšťanů s chitinovým krunýřem jen těžko poradila hubatá navigátorka i její doprovod. S lecčím si však musí poradit sama nebo s drobnou pomocí. Její životní láska March je traumatizovaný po bojích v podzemí vzdálené planety a nesnese ani její dotyk. Natož aby s ní sdílel své myšlenky či ztracené city. A čas pro záchranu všech se zatraceně rychle krátí.

Po dramatickém cestování konečně na pevné zemi

Třetí svazek space opery pro dámy předvádí čtenářům opět něco zbrusu nového. Po adrenalinových útěcích a cestách vesmírem v Šeroprostoru, přes podzemní bitvy či další prchání ze zajetí ve Hvězdném tulákovi se potížistka Siranta znovu veze na pekelné vlně. Jak slibovala anotace i přespříliš dobrodružná cesta na „broučí“ planetu, v příběhu s názvem Diplomatka se hlavní hrdinka i její kolegové budou moci pustit do boje za spojenectví.

Prakticky celá kniha se točí kolem politických tanečků Siranty a Velitha s představiteli Ithorianů, pro něž je jednání s Brouky krapet oříšek. Většina z nich považuje růžovokožce za slabé a necivilizované barbary. První a dosud poslední kontakt Pozemšťanů a Brouků se sice odehrál asi před dvěma stoletími, jenže vzhledem k dlouhověkosti emzáků s chitinovými krunýři mají diplomatický propadák v čerstvé paměti. Siri se jim díky Velovi, jizvám, zlatým róbám i malému podvodu ukáže ve zcela jiném světle.

Anne Aguirre v pěti bodech

  1. Vyrůstala v bílém domě uprostřed kukuřičného pole, jako větší získala titul z anglické literatury, aby se nakonec stala úspěšnou autorkou bestsellerů New York Times a USA Today.
  2. Svou debutovou knihu Šeroprostor ze série Siranta Jax (která nyní čítá šest dílů plus trilogii Dred Chronicles ze stejného vesmíru) vydala v roce 2008 poté, co se při četbě současné fantastiky (McKinleyová, Briggsová, Shinnová, McKillipová, Owensová, Willisová či Smith-Readyová) rozhodla také psát.
  3. Kromě romantické sci-fi píše také urban fantasy (série Corine Solomon), společně s manželem tvoří steampunkový cyklus (Apparatus Infernum) a má na kontě i několik antologií.
  4. Věnuje se ale i tvorbě pro mládež, jak dokázala v dystopické trilogii (The Razorland), trilogii paranormálně-hororově-romantické (The Immortal Game) i čistě romantické (The 2B).
  5. Nyní píše na plný úvazek a žije v Mexiku s manželem, dětmi i nejrůznějšími domácími zvířaty.

Je však možné, že ani plusové body a noví obdivovatelé jí nepomohou, aby Konglomerát (nový vládce po poraženém Farwanu) získal pomoc na obranu civilizace i pořádku vůči nepřátelům všech ras. Skokančin úkol navázat s Ithoriany spojenectví je proto o mnoho důležitější než ona sama. Má dokonce větší cenu než život jejího milovaného i ztraceného pilota, což Siri asi bude muset dokázat.

Politické intriky i mimozemská civilizace nemusejí stačit

Jak již bylo řečeno, hlavním námětem Diplomatky jsou v podstatě Sirantiny snahy o záchranu. Ať již se jedná o popisování jejích diplomatických jednání či kroků a reakce ithorianských vůdců (tedy záchrana komplexu civilizovaných planet) nebo navigátorčiny pokusy o uzdravení Marchovy mysli (záchrana jejího milovaného). Proto se prakticky celé vyprávění odehrává jen na planetě Ithiss-Tor.

Autorka popisuje zvyky Brouků (jejich módu, politické uspořádání, architekturu i romantické nebo profesionální vztahy) a díky tomu mají čtenáři příležitost poznat i mnohé nové postavy. K nováčkům z řad chitinózních ufounů (přátel, spojenců i nepřátel) se během vyprávění přidávají i známí hrdinové. Tedy členové Sirina doprovodu (Vel, Jael, March, Dina), kteří ale krom broučího přítele v ději jen sekundují, stejně jako v samotných diplomatických hrátkách.

Jiní (Doktor či Trefa) zůstávají v kosmické lodi Konglomerátu, přesto sehrají svou důležitou úlohu. Siranta se musí během čekání na vyjádření vůdkyně Ithorianů popasovat nejen s Marchovými výstřelky, ale i s řadou jiných problémů. Musí vydýchat zjevné nepřátelství většiny Brouků, vyšetřit pokus o vraždu a navíc postrádá svou androidí kamarádku.

Jediné, co by skokanku mohlo těšit (přestože ji touha po šeroprostoru ubíjí) je zlepšující se zdraví. Siri a její přátelé si opět užijí perné chvíle a čeká je nejedno překvapení, většinou dost nepříjemné. Dramatické honičky i boje se v Diplomatce moc nenosí, přesto nejednou půjde hrdinům vyprávění o život.

Nové pokračování space opery pro dámy sice nepřináší tolik akce či napětí jako předchozí svazky a nejspíš by neuspokojilo ctitele vojenské či vysoce technické sci-fi, přesto jde o sympatické a zábavné čtení. Navíc s ohledem na závěrečné události příběhu to vypadá, že Sirantu i ostatní čeká v dalších svazcích parádní jízda.

  • Ann Aguirre: Diplomatka (Šeroprostor 3)
  • Fantom Print, 2017
  • překlad: Jan Kovář
  • obálka: Scott Fischer
  • 272 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 188 Kč)
12. března 2017, Olga Buriánková

Siranta Jaxová 3 - Diplomatka

Siranta Jaxová 3 - Diplomatka
Vložit do pytle na zboží  Koupit 269 Kč 188 Kč