Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Den co den se probouzí v novém těle. Je to dar nebo prokletí? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Den co den se probouzí v novém těle. Je to dar nebo prokletí?, David Levithan: Den co den

David Levithan - Den co den

A se každý den probouzí v jiném těle. Nový život, nová identita. Pouze na jeden den. Žije okamžikem. Až do chvíle, kdy v těle Justina potká Rhiannon. Nikdy neplánoval, nikdy se nevracel do minulosti. Až doteď. Má to ale háček. Dokáže Rhiannon ustát děsivou pravdu a přijmout lásku někoho, kdo vypadá každý den jinak?

A má už od svého narození velmi zvláštní dar – každý den se probouzí v těle někoho jiného. Nezáleží na tom, zda se jedná o chlapce či dívku – vtěluje se střídavě do obou pohlaví. Nestálý život A už pomalu začíná vysilovat. Ve skrytu duše by rád našel stálý bod ve svém životě, to se ale zatím nestalo. Dokud nepotká Rhiannon.

David Levithan v pěti bodech

  1. Mimo Den co den u nás zatím vyšly dvě autorovy knihy – Nick a Norah a Slovník lásky.
  2. Inspirací pro jeho první román Boy Meets Boy byl jeho homosexuální přítel, který musel svou orientaci skrývat.
  3. Sám patří mezi homosexuály.
  4. Mezi jeho oblíbené spisovatele patří například John Green nebo Markus Zusak.
  5. Některé své knihy vydal jako spoluautor, například společně s Johnem Greenem nebo Andreou Cremer.

Rhiannon žije život ve stínu svého přítele Justina, který se k ní většinou chová chladně a odmítavě. Změna nastane v den, kdy se Justin chová úplně odlišně a věnuje se jí. Vysvětlení na sebe nenechá dlouho čekat, i když je pro dívku šokující a nepředstavitelné. Říká se, že láska hory přenáší. Platí to i v případě člověka, který je každý den někým jiným?

Jedna duše, mnoho těl

David Levithan zasadil děj svého příběhu do reálného světa, konkrétně do Ameriky. Autor využil k oživení na první pohled obyčejného příběhu téma střídání lidských těl, což z něj ve svém žánru dělá vcelku ojedinělé dílo s originálním nápadem. Romantickou zápletku nijak nepřikrášlil, hlavní hrdinové se chovají úměrně situaci, což dodává příběhu na větší autentičnosti a čtenář se s hrdiny daleko lépe ztotožní.

Už od samého začátku má kniha rychlý spád a je velmi čtivá. Od ostatních se odlišuje zajímavým číslováním kapitol v podobě počtu dní, které A prožil. Nechybí ani akce, která děj posunuje kupředu. Autor se nevyhýbá ani tématu homosexuality, který reflektuje v podobě některých postav.

Ach ta krutá realita

Čím je tato kniha tak výjimečná? Autorův styl psaní je velmi přímočarý. David Levithan se nebojí velkých kroků. I přes zdánlivou iluzi v podobě zamilovaného románku s fantasy prvky je kniha naprosto odlišná. Příběh, který se s ničím nepáře a bere věci takové, jaké doopravdy jsou.

Den co den je knihou, kterou ocení především čtenáři neotřelých a originálních příběhů se špetkou paranormálna a nějakou tou romantikou. Díky krátkým kapitolám je zaručeno, že nebudete chtít přestat. Pozor, vysoce návykové.

  • David Levithan: Den co den
  • CooBoo, 2013
  • překlad: Tomáš Bíla
  • 344 stran, 299 Kč
15. prosince 2013, Kateřina Kopišťová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).