Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Dan Simmons hloubá o nesnesitelné lehkosti gravitace ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Dan Simmons hloubá o nesnesitelné lehkosti gravitace, Dan Simmons: Fáze gravitace

Simmons Dan: Fáze gravitace

Isaac Newton jako první zaznamenal účinky gravitace prostřednictvím padající hrušky, která mu přistála na hlavě. Alespoň takto jsou generace lidí indoktrinovány na základní škole. Jak tíživá může být pro lidského tvora zemská přitažlivost sděluje Dan Simmons ve svém románu Fáze gravitace.

Jen mizivé procento lidí ochutnalo život v jiném gravitačním poli, než na jaké jsme zvyklí na naší rodné planetce. Jedním z nich se stal také Richard Beedecker. Se svou posádkou se prošel po měsíci coby mladý astronaut. Na přelomu 80. a 90. let však je jeho největší sláva, zapříčiněná tímto skvělým hrdinským činem, už jenom mihotajícím se stínem zaprášené minulosti. Teď se celý jeho život sestává z kancelářské práce obchodníka pro leteckou firmu, rozpadlého manželství a jediného syna, který se ztrácí se v následování pochybného indického guru. Tyto události Richarda oddělily daleko od časů, kdy si házel se svým parťákem létajícím diskem, zatímco se oba bořili do měsíčního prachu.

V rámci tohoto schématu autor rozdělil i celý román. Beedecker řeší svůj životní úděl na pozadí vrcholného okamžiku svého života. Už se netěší plné síle muže v nejlepších letech, ale ještě není ani starcem nedočkavě vyhlížejícím pošťáka nesoucího důchod. Co si má člověk počít na zemi, když se dotkl hvězd? Pro masu se stal známou glorifikovanou postavou s televize, která si potřásá rukou s prezidentem, jenže tyhle skvělé, pro smrtelníka nepředstavitelné zkušenosti, ho nenaučily to nejdůležitější pro vládce i posledního sluhu. Naplnit svůj život štěstím a především smyslem. Richard Beedecker se v románu musí vydat na cestu za objevováním těchto nejpodstatnějších částí existence každého z nás.

Dan Simmons v pěti bodech

  • Američan, narodil se roku 1948 v Peorii, stát Illinois.
  • Vystudoval anglický jazyk a pedagogiku, dlouhá léta učil na základní škole – láska k jazyku a literatuře obecně je z jeho knih jasně patrná, prakticky každý román v sobě skrývá odkazy na rozličná klasická díla; v oblibě má zejména Williama Shakespeara.
  • Hned jeho první román, horor Píseň Kálí, se dočkal významného ocenění – World Fantasy Award v roce 1986.
  • V České republice stále nejvíce boduje svou slavnou dvoudílnou space operou Kantos Hyperionu.
  • V poslední době píše romány na pomezí mainstreamu a fantastiky, v nichž po svém zpracovává známé historické události (Terror – ztracená Franklinova námořní výprava) nebo osudy slavných osobností (Drood – Charles Dickens).

Otevřením Simmonsovy knihy Fáze gravitace může čtenář zahlédnout životní osud puškinovského „liščnyj geroje“ na americký způsob. Ačkoli je Beedecker v postavení, o kterém se všem jenom zdá, pořád si připadá zbytečný. Zatímco šlechtic Evžen Oněgin se jako skvělý narodil, Beedecker se poctivě vypracoval od nuly. Oba dva rovněž nejprve obdivem mladé ženy pohrdají, ale pak v něm nacházejí štěstí. Na rozdíl od ruského aristokrata, ale je americký kosmonaut nakonec úspěšný. Fáze gravitace totiž autor napsal americkým stylem s happy endem, jak se patří. I proto se, přes očividnou podobu s ruskou klasikou, trudných Stalinových slz v závěru nikdo nedočká.

Ačkoli název evokuje spíše technické téma, celý příběh představuje spíše filosofické zamyšlení nad smyslem života a úlohou víry v životní pouti. Dan Simmons toto téma skvěle rozprostřel v průběhu celého romínu a jednotlivé postoje k náboženské víře ztvárnil prostřednictvím klíčových vedlejších postav. Beedecker se neztotožní s meditacemi u nohou gurua v Indii jako jeho syn, a do noty si nakápne ani s fundamentalis­tickým bývalým kolegou z NASA. Přes prázdné fráze totiž cesta nevede. Myšlenkový koncept autor zajímavě zasazuje do technického světa dobývání vesmíru, což v knize vytváří zajímavý kontrast.

Autorův styl osloví zejména zájemce o poklidné přemýšlivé čtení, přestože Fáze gravitace rozhodně nejsou nudná bichle. Naopak. Díky častému využití dialogu má text spád, ale vlastní dějová linka rozhodně nepřináší rychlé zvraty, ani vzrušující dějový oblouk. Knihu lze rozhodně ji doporučit všem hloubavým čtenářům. A pokud je k tomu někdo navíc fandou raketoplánů, vzduchoplavby, kosmonautiky a „hvězdných válek“, volba je v tomto případě jasná.

  • Dan Simmons: Fáze gravitace
  • Plejáda, Praha 2012
  • překlad: Ondřej Kronich
  • obálka: Martin Zhouf
  • 264stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)
16. prosince 2012, Radim Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Fáze gravitace

Fáze gravitace
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč