Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Co je horšího než smrt? Být upírem nebo Temnou hrdinkou?, Abigail Gibbsová: Večeře s vampýrem (Temná hrdinka 1)

Gibbsová Abigail: Temná hrdinka 1 - Večeře s vampýrem

Napsat v dnešní době originální knihu o upírech už není prakticky možné. V současné literatuře se už totiž najde téměř všechno. Mladá autorka Abigail Gibbsová začala svůj příběh nejdříve zveřejňovat na internetu v pouhých patnácti letech. Ironií je, že jako zarytá vegetariánka bojící se krve, se proslavila romantickým příběhem o upírech.

Violet Leeová žije v Londýně, v rodině ministra obrany. Jednoho večera, kdy už měla dost trápení kvůli bývalému klukovi, se rozhodla jít na akci se svými kamarády a svůj žal zapít alkoholem. Shodou okolností se ale dostane do hodně nepříjemné situace. Na Trafalgarském náměstí dojde k brutální několikanásobné vraždě a Violet se stane jedinou svědkyní. Nepřirozeně rychlí cizinci a vrazi se tak rozhodnou Violet unést a odvést do svého doupěte. Doupěte v podobě honosného paláce.

V tomto sídle se Violet dovídá o svých věznitelích, že to nejsou obyčejní lidé, ale upíři. A ona, jakožto dcera ministra, má na výběr jen dvě možnosti. Buď zůstane v domě do konce svého života, bez rodiny, přátel a jakéhokoliv kontaktu s civilizací, anebo se rozhodne stát vampýrkou a zlomit svému otci, odpůrci nadpřirozena, srdce. Violet se dlouho nerozmýšlí a svým věznitelům dává dosti najevo svůj odpor a nenávist. Pak se ale setká se synem upířího krále, Kasparem, a její přesvědčení začne pomalu ale jistě slábnout.

Abigail Gibbsová svůj příběh začala tvořit už v patnácti a díky tomu se zařadila mezi nejmladší talentované spisovatelky dnešní doby. Mít odvahu publikovat v tak mladém věku nemá asi každý. Na druhou stranu se ale v tvorbě může odrážet nezkušenost, jakou autorka má. A u Gibbsové to platí hned několikrát.

Úvodní příběh do její série o temných hrdinkách nepostrádá naštěstí originalitu. Největším mínusem příběhu je ale rozvleklost a téměř naprostá absence děje. Na necelých pěti stech stranách se děje opravdu málo a autorka se spíše zaobírá zbytečnostmi. Příběh by se dal zkrátit minimálně na polovinu a potřeboval by více rozvinout a promyslet do detailů.

Abigail Gibbsová v pěti bodech

  1. Narodila se roku 1994 v anglickém Brixhamu a vyrůstala v nejtemnějším Devonu, na jehož dartmoorských blatech – jak známo – straší pes baskervilský.
  2. Studuje anglistiku na Oxfordské univerzitě a považuje se za profesionální studentku do doby, než ji dohoní skutečný svět.
  3. Nejvíce ze všeho se děsí krve a je horlivou zastánkyní vegetariánství, což ji vedlo k sepsání její prvotiny Večeře s vampýrem.
  4. Svůj debut začala zveřejňovat v patnácti letech pod pseudonymem Canse12 na internetu a po třech letech se rozhodla rozšířit svůj tvůrčí vliv i na papírová média.
  5. Svůj čas tráví studiem, s rodinou a psaním, což zvládá s přispěním hektolitrů latté.

Postava Violet je hodně rozporuplná. Už od prvních stran sice ukázala, že patří mezi dívky drzé, jízlivé a dosti sarkastické. (Proto když dostane od upírů dvojí možnost, jak pokračovat ve svém životě, začne trucovat.) Svůj strach z upírů neskrývá, ale tento pocit dosti převažuje její nenávist k nim. Štítí se jejich doteku, štítí se jejich přítomnosti.

Postupem času si ale na jejich přítomnost musí zvyknout, třebaže stále odolává jejich nabídce přeměnit ji v upíra. Představa, že by opustila svoje rodiče a nemocnou sestru ji ubíjí a díky tomu propadá depresím. Violet je ale mladá, v některých chvílích i naivní až hloupoučká, a její názory se dokážou měnit ze dne na den. Přes utrpení, která se jí dostanou ze strany upírů, proto začne se svými vězniteli sympatizovat.

Večeře s vampýrem je i přes své chyby zajímavé čtení. Zachycuje detailně komunitu upírů, poodhaluje tajemství týkající se proroctví hrdinek a příznivci zamilovaných příběhů v ní můžou sledovat, jak láska dokáže překonat rodinné pouto. Příběh se nese v lehkém stylu, převažuje vypravování z pohledu Violet a i přes nudné pasáže dokáže zaujmout a i pobavit. Jedná se totiž o jakousi sondu do duše dospívající dívky, která musí změnit svoje životní rozhodnutí, překonat odpor a nenávist a postavit se svému nelehkému osudu.

  • Abigail Gibbsová: Večeře s vampýrem (Temná hrdinka 1)
  • Knižní klub, 2013
  • překlad: Jana Jašová
  • obálka: Soňa Šedivá
  • 480 stran, 379 Kč (v e-shopu Fantasye již za 341 Kč)
23. září 2014, Tereza Vršková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Temná hrdinka 1 - Večeře s vampýrem

Temná hrdinka 1 - Večeře s vampýrem
379 Kč 341 Kč