Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Čarozem je nejlepší navštívit, tvrdí dívka, která ji obeplula v lodi vlastní výroby ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Čarozem je nejlepší navštívit, tvrdí dívka, která ji obeplula v lodi vlastní výroby, Catherynne M. Valente: O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby

valente-o-divce-ktera-obeplula

Čarozem je kouzelné místo, na kterém jde objevit snad úplně všechno. Víly, wyverny, divoké bicykly, mluvící stoletý nábytek nebo město postavené jenom z chleba. Je to úžasná země, kterou ale ovládá zlá vládkyně Markýza. Všichni obyvatelé Čarozemě vzpomínají na to, jaké to bylo před její vládou, když byla u moci královna Meruzalka. Věci se ale dávají pomalu do pohybu a Čarozem se brzy změní.

Autorkou knihy O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby je americká spisovatelka a básnířka Catherynne M. Valente. Pro českého čtenáře se tak naskýtá jedinečná příležitost se s tvorbou této mladé autorky seznámit. O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby byla původně fiktivní knihou, o které se zmiňuje jedna z postav v autorčině předchozím díle Palimpsest jako o své oblíbené knize z dětství. To vedlo Valente k napsání příběhu, který uvedla na internetu pod názvem Fairyland (Čarozemě). V roce 2009 tento román vyhrál cenu Nebula a stala se tak prvním, který vyhrál ještě před tím, než byla standardně vydán.

Příběh knihy začíná v momentě, kdy k September přiletí Zelený vítr na Levhartici mírných vánků a nabídne jí, že ji odnese do Čarozemě, aby mohla zažít úžasné dobrodružství. September, která ráda čte a už dlouho si přeje podobnou věc zažít, bez mrknutí oka souhlasí. A tak se vydává na neuvěřitelnou výpravu do do pohádkových krajů, aniž by tušila, že ta cesta bude velmi nebezpečná.

Kniha O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby by se dala přirovnat ke Carollově Alence v říši divů nebo k Baumově Čaroději ze země Oz. Stejně jako i ve dvou výše zmiňovaných knihách i zde se vše točí kolem dívky, která byla přenesena do kouzelného světa. Na rozdíl od Alenky či Dorotky, jež se do kouzelné země nedostávají vlastní vinou, se September vydává do Čarozemě dobrovolně. Hlavní hrdinka se po té, co projde celní kontrolou, dostává do kouzelně říše a započíná své vysněné putování plné dobrodružství. Na svých cestách potkává spoustu podivných a kouzelných postav v čele s knivernem A-až-Lem (wyvern, jehož otcem je knihovna), maridem Víkendem (mořské stvoření podobné džinům), stodvanáctiletou lampou Jasněnkou a zlou vládkyní Čarozemě Markýzou.

Autorčina fantazie je nesmírná a její schopnost vkládat reálie z našeho světa do toho svého se zdají až neuvěřitelné. Čtenář potom musí otáčet stránku za stránkou ze zvědavosti, co si na něj zase připraví. Jako názorný příklad může posloužit stádo velocipedů, které v Čarozemi ožívají a přebírají úlohu koní.

Díky tomu, že autorka sama vstupuje do příběhu, aby některé věci vysvětlila, umožňuje na něj nahlédnout z širší perspektivy a mladé čtenáře tak poučit o světě dospělých nebo problémech dospívání. Další její devízou je absurdnost, do které příběh směřuje. Tímto stylem se přibližuje k Terrymu Pratchettovi a jeho Zeměploše.

U Dívky, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby nelze opomenout charaktery. Už samotná September je úžasným protagonistou. Její umíněnost, tvrdohlavost a touha po dobrodružství ji dostávají do nezáviděníhodných situací. I přes svoji tvrdošíjnou povahu ji ale okolnosti donutí se Markýze podvolit a vydat se pod jejím jménem na výpravu za mečem, aby ochránila své přátele. Tahle a spoustu dalších scén dělají ze September plastickou postavu a potažmo i správného dětského hrdinu.

Catherynne M. Valente v pěti bodech

  • narodila se v roce 1979 v Seattlu, Washington, USA
  • její první knihou byl Labyrinth (2004)
  • její dvoudílná série The Orphan's Tales vyhrála cenu Mythopoeic za rok 2008
  • česky vyšly autorce povídky Kouzelné vody klín (Trochu divné kusy 3, 2007) a Velmi rychle a potichu (časopis XB-1 2012/11)
  • její kniha O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby vyhrála jako první cenu Nebula dříve, než byla vydaná

I vedlejší charaktery zpracovala Valente na výbornou. Už samotný knivern A-až-L, který natolik miluje čtení a svého otce knihovnu, že se naučil nazpaměť cokoli, co bylo napsáno v regálech A až L, je velmi komickou postavou a svou oddaností k September ukazuje, jak by se měl chovat správný přítel. Nebo třeba Markýza, která nemusela být vždycky tak zlá, jak se na první pohled zdá a její záměry se dají jen těžko odhadnout.

Celý román působí magickým dojmem, který podporují i ilustrace od Any Juan. Pro všechny, co si knihu oblíbí, představuje další dobrou zprávu to, že se jedná pouze o začátek série o Čarozemi, protože autorka už dopisuje druhé pokračování. Na internetu lze navíc v angličtině nalézt příběh Markýzy, který může posloužit jako malé procvičení v cizím jazyce.

O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby, je převážně pro děti nad deset let, protože pro mladší čtenáře by mohla být příliš matoucí, kdyby ji četli sami. Odrostlejší čtenáři se ale nemusí obávat, že by jim neučarovala. Své kouzlo skrývá i pro ty, jejichž rok data narození začíná devatenáctkou. Jedná se tedy o ideální dárek pro celou rodinu.

  • Catherynne M. Valente: O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby
  • Albatros, 2012
  • překlad: Eva Dobrovolná
  • obálka: Ana Juan a Rich Deas
  • 232 stran, 229 Kč
9. prosince 2012, Zbyněk Ehrenberger

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).