Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Cagaster 1: Vy že máte strach z hmyzu? Jako byste měli důvod! ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Cagaster 1: Vy že máte strach z hmyzu? Jako byste měli důvod!, Kachou Hashimoto: Cagaster 1

Hashimoto Kachou : Cagaster 1

Na konci jednadvacátého století se svět hodně změnil. Planetu postihla choroba zvaná Cagaster. Tisícinu obyvatel proměnila v obrovský lidožravý hmyz, který za tři desetiletí pozřel dvě třetiny světové populace a velkoměsta proměnil v obří líhně. Přeživší žijí v přísně střežených pozůstatcích měst a armáda spolu s likvidátory svádějí nikdy nekončící boj s obřími monstry, která kdysi bývala lidmi. A ne, skutečně se nejedená o předělávku Proměny od Franze Kafky.

Oficiálnímu vydávání mangy u nás se věnovalo několik nakladatelství, dá se však říct, že výrazněji se jej chopila pouze dvě – jako první se roku 2008 ZonerPress pustil do postupného objevování převážně dívčích žánrů. Na pulty se tak dostalo například kultovní šónen-ai Gravitation, šódžo Ve službách Nuly nebo Hetalie. Můžeme spekulovat, z jakých různých důvodů se tato cesta ukázala být slepou uličkou, nicméně nakladatelství s mangou v roce 2014 kvůli neuspokojivému prodeji skončilo. V roce 2011 do rozjíždějícího se vlaku naskočilo nakladatelství Crew s Narutem a Crying Freemanem. Od začátku se ale na rozdíl od ZonerPressu soustředí spíše na mužské čtenáře a daří se jim vydávat tituly populární v Japonsku, ve světě i u nás. Nyní se do vod mangy vrhá nakladatelství Zanir, jež prozkoumává tvorbu nezávislých autorů a vedle korejského komiksu začalo i s mangou. Jejich výkopem je právě Cagaster.

Trefili se jím někam mezi odlišné strategie obou zmíněných vydavatelů. Čtenář dostane klasické postapo s prvky fantasy, komedie a dramatu. Žánrově je Cagaster poměrně pestrý, což manga bývá. Překvapivě však tento příběh pochází z pera autorky, Kachou Hashimoto, nikoli autora. Vinou nabídky mangy u nás si možná čtenáři mohli osvojit mylnou představu, že v Japonsku muži tvoří pro muže a ženy pro ženy. Kupříkladu taková Hiromu Arakawa stojící za Fullmetal Alchemist by se tomu asi od srdce zasmála. Cagaster má ve výsledku šanci zaujmout všechny bez ohledu na věk i pohlaví. Jak po drsné akci bažící muže (protože Hashimoto se s nějakou krví zrovna necenzuruje a co je jedna useknutá ruka?), tak o švarném jinochovi snící ženy (protože tím přesně hlavní postava Kidou je – urostlý, neohrožený a tajemný. Ne, nevyskočil z dívčího románu a čtenář nemá potřebu mu jednu vrazit.) Žánrově Cagaster míří do středu čtenářských preferencí a ačkoli hrozba obřího hmyzu na první pohled nezní tak postapokalypticky, jak by mohla, opak je pravdou – představa obřích líhní roztroušených po světě a poušť, kam oko dohlédne, už na fantazii čtenáře zabrnká lépe.

„Oběť přijde do 20 minut o rozum a přemění se na hmyz živící se lidmi. Tuto nemoc nelze léčit. V souvislosti s tím lidstvo nakonec rozhodlo odebrat nakaženým jejich práva… a že setnutí hlavy v rámci 20 minut mezi nakažením a proměnou nebude považováno za „vraždu“, nýbrž „likvidaci“. (str. 85)

Například ve srovnání s u nás vycházejícím Útokem titánů však nejde o tak deterministickou podívanou – nehledejte tu žádné zdi kolem lidských osad ani hrdiny s nadpřirozenými schopnostmi, kteří bodře nasazují své životy za slávu lidské rasy. Cagaster nabízí lidštější postavy – dívku Ilie, jež tragicky přišla o otce a staví se na vlastní nohy, transvestitu, který vede malou místní jídelnu, ziskuchtivé obchodníky, děti, které se snaží protloukat světem dospělých a přežívají na ulici, a samozřejmě likvidátora Kidou, žoldáka, který na cestách přes nebezpečná území chrání před hmyzem ty, kteří si ho zaplatí. A mnoho dalších – v prvním svazku představila Hashimoto dost rozličných postav na to, aby s nimi mohla dál rozvíjet různorodá dramata i komediální skeče. A také dost důrazně dala najevo, že cagasterové nebudou ten největší problém, s jakým se Kidou střetne.

Kachou Hashimoto v pěti bodech

  1. Skrývá se i pod pseudonymy Aiko Nagayama nebo Yasumi Nagayama.
  2. Kromě vlastích výtvorů dělá mladá ilustrátorka i asistentku svým kolegyním.
  3. Spolupracovala například na Whistle! od Higushi Daisuke.
  4. Cagaster původně publikovala jako web komiks na své internetové stránce. Zakončila jej dvaatřicátou kapitolou.
  5. Nyní pracuje na manze Arbos anima o dobrodružstvích mladého talentovaného botanika.

Pro českého čtenáře bude možná trochu nezvyk transkripce původních jmen – překladatelé Jan Schejbal a Veronika Nováková se rozhodli pro anglickou, která dnes už většinou v českých překladech bývá nahrazována tou naší. Jinak se žádná grafická ani sazební překvapení nekonají – pěkně pojaponsku se čte zprava doleva. Jen škoda, že se k nám nedostala i původní japonská obálka, ale ta francouzská. Na druhou stranu ve Francii se roku 2015 Cagaster dočkal ocenění French Prix Mangawa's Shounen Manga Award a manga si tam získala jistou popularitu. Už to by mohlo českému čtenáři sloužit jako příslib, že mají v rukách sice nezávislé, ale o to zajímavější dílo, o němž pravděpodobně nikdy dřív ani neslyšeli. Protože přiznejme si, koho z českých fanoušků mangy baví pořád číst jen to, co už dávno zná z animovaných adaptací?

  • Kachou Hashimoto: Cagaster 1
  • Zanir, 2016
  • překlad: Jan Schejbal, Veronika Nováková
  • obálka: Kachou Hashimoto
  • 200 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
30. prosince 2016, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Cagaster 1

Cagaster 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč