Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Bleach 13 za svými předchůdci pokulhává, Tite Kubo: The Undead (Bleach 13)

Kubo Tite: Bleach 13

V pořadí již třináctý svazek kultovní mangy Bleach je už nějaký pátek na pultech knihkupectví. A to znamená dalších 184 stránek plných čtverečků s bublinami, které dokážou člověka pěkně napnout či rozesmát. Jak už to však s třináctkou bývá, i této manze přinesla trochu smůly.

Souboj Ičiga s kapitánem jedenácté jednotky, Kenpači Zarakim, začíná nabírat na obrátkách. Mladík s oranžovými vlasy si uvědomuje, že má jen málo šancí tak silného soupeře porazit – Kenpači Zaraki totiž disponuje nesmírnou duševní silou, díky které ho Ičigo naopak nemůže téměř ani škrábnout.

Tento bláznivý klučina se tak musí stáhnout do sebe, protože jeho jedinou šancí je zjistit slabinu kapitána jedenácté jednotky a využít ji. A pokud na to nepřijde dostatečně rychle, bude s ním amen.

Bleach jako zavedená klasika

Třináctý svazek s názvem The Undead čtenáři z velké části potvrzuje, proč se tato manga série stala tak úspěšnou – když tu není místo pro vtípky, nastupuje tvrdá akce, která dokáže zaujmout a zajistí, že člověk s četbou nepřestane, dokud celý díl nezhltne. A s The Undead to platí hned dvojnásob.

Tite Kubo v pěti bodech

  1. Živí se jako japonský kreslíř manga komiksů.
  2. Pro tuto kariéru se rozhodl po přečtení mangy Saint Seiya ve svých sedmnácti letech.
  3. Mimo Bleach, díky němuž je tak slavný, má na svém kontě i mangu jménem Zombiepowder.
  4. Ta byla otištěna v časopise Weekly Sh?nen Jump, kde se pravidelně objevuje i Bleach.
  5. Zajímá se o Španělsko a přitahuje ho španělština, protože mu přijde okouzlující.

Tite Kubo nechal vtip vtipem a vyvaroval se i nějakých větších dějových odboček, takže se věnuje jen souboji Ičiga se Zarakim. Čtenář měl dosud možnost číst o větších bitkách, jež nezabíraly víc než polovinu dílu. Čekání se vyplatilo, protože nyní tu je plnohodnotný souboj, jaký zabírá téměř celých 180 stránek. (Přestože úvod i závěr obrací pozornost někam jinam.)

Čtenář si tak může skutečně naplno vychutnat um japonského kreslíře a celý napnutý obracet stránku za stránkou, zatímco sleduje, jak si Ičigo se svým novým nepřítelem poradí. Tempo je vražedné, a i přesto, že člověk sleduje jednu a tu samou scénu, je stále celý díl značně dynamický a jeho četba rychle uteče.

Tite Kubo přehání

Autoři však mají sklony vše vyzdvihovat a přikrášlovat. Tite Kubo do toho spadl rovněž, a tak je jeho třináctka opředena jedním velkým klišovitým závojem. Když se konečně Ičigovi podaří Zarakiho zranit, ten svou pravou duševní sílu odhalí. Oranžovovlasý mladík pak za pomocí svého duševního ostří naopak zvýší svou sílu.

Ze strany japonského kreslíře se v tomto případě jedná o pouhé přehánění. Dělá tak z Bleache variaci na typický, otřepaný hollywoodský scénář, který zahrnuje spoustu „nečekaných“ překvapení a zvratů, jež nakonec hrají ve prospěch hlavního hrdiny (přeci nám nezemře skoro hned na začátku série, že?).

The Undead v tomhle zůstává oproti ostatním dílům dost pozadu, a tudíž je potřeba doufat, že se tak nebude dít stále.

  • Tite Kubo: The Undead (Bleach 13)
  • Crew; 2014
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Tite Kubo
  • 184 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)
16. srpna 2014, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Bleach 13

Bleach 13
Vložit do pytle na zboží  Koupit 189 Kč 170 Kč