Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Batman v jámě lvové, Gotham v zajetí tmy ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Batman v jámě lvové, Gotham v zajetí tmy, Scott Snyder, Greg Capullo: Batman – Rok nula – Temné město

Snyder Scott a Capullo Greg : Batman: Rok nula - Temné město (brož.)

Budiž tma, řekl si vtipálek Riddler a vyhodil celému Gothamu pojistky. Ve městě vládne chaos a nejrůznější zlodějíčci a násilníci mají pré. Ctižádostivého policejního komisaře Loeba ale zajímá odchyt jediné škodné – netopýrů. Přímé pokračování komiksu Tajné město rozhodně mladičkého Bruce Waynea nešetří.

O tom, že je Scott Snyder výborný scenárista, se český čtenář měl možnost přesvědčit už několikrát. Stejně tak o tom, že se ostrý, zašpičatělý výtvarný projev Grega Capulla k příběhům Temného rytíře neobyčejně hodí. Kdo si tím ale stále není jistý, má možnost sáhnout po Temném městě, velkolepém vyvrcholení dvoudílného boje o Gotham. Batman, který teprve před nedávnem poprvé navlékl netopýří kostým, v něm stane tváří v tvář příliš silnému soupeři, chytrolínovi, který je ve všem o krok napřed. A nebýt pomoci všech spřízněných duší, možná by se Edward Nygma alias Riddler stal hádankou, kterou se začínajícímu strážci zákona nepodaří rozlousknout.

Děj Temného města, stejně jako předchozího dílu Tajné město, je situován do období bezprostředně po návratu miliardáře Bruce Waynea do rodného Gothamu (a tedy dlouho před události v dříve vydaných komiksech Soví tribunál či Smrt rodiny). Obě knihy sledují postupný přerod odhodlaného, ale horkokrevného mladíka v maskovaného ochránce Gothamu. Snyder se tak místy nevyhne vzpomínkovým pasážím (např. kanonickému přepadení Wayneových v uličce za kinem či krátkému vedlejšímu příběhu Jima Gordona), hlavní tvůrčí sílu nicméně vrhá do souboje Batmana s Riddlerem.

Scott Snyder a Greg Capullo

  1. Scott Snyder je americký spisovatel a komiksový scenárista.
  2. Vyzkoušel si Batmana, Bažináče či krátce marvelovského Iron-Mana.
  3. Českému fanouškovi se představil komiksem Americký upír, na němž spolupracoval se Stephenem Kingem, a zcela si jej získal batmanovskou legendou o Sovím tribunálu.
  4. Greg Capullo je zkušený kreslíř, který dělal u Marvelu na méně známé sérii Quasar či x-menovském spin-offu X-Force.
  5. Radost si udělal vlastní minisérií The Creech, v níž se výsledek laboratorního pokusu stává lovcem a lovnou zvěří zároveň.

A to je dobře. Riddler totiž dělá čest své pověsti jednoho z nejnebezpeč­nějších Batmanových soků. Třebaže jeho ekologicky orientovaný program může trochu popudit konzervativnější čtenáře (v komiksu zaznívá mj. otevřená kritika nadměrného čerpání přírodních zdrojů, ostatně Riddler je už podle barvy trika jednoznačně volič Zelených) a klání mozků zase zklamat ty, kteří si potrpí na pořádnou závěrečnou akci, příběh metaforicky i doslova zahání Batmana do slepé uličky, respektive jámy lvové, a v žádném okamžiku vyloženě nenudí. Snyder sice nevyužívá potenciál „mrtvého města“ úplně – z některých nápadů se jistě dalo vytřískat i víc –, nicméně činí tak i v zájmu nepsaného pravidla, že srozumitelnost je půlkou úspěchu.

Čtenář se tak opět může těšit na jednoznačně danou dějovou linku, která zbytečně nekličkuje nejrůznějšími směry a nabízí jak dostatek fyzické akce, tak i niterního rozjímaní. Jasně, Temné město není mistrovský kousek, o němž si budou s bázní v hlase vyprávět ještě naše vnoučata, ostudu ale Snyderovi rozhodně nedělá. Za mě dobrý.

  • Scott Snyder, Greg Capullo: Batman – Rok nula – Temné město
  • Crew, 2016
  • překlad: Štěpán Kopřiva
  • 256 stran, 599 Kč brožovaná, 799 Kč pevná vazba (v e-shopu Fantasye již za 539 Kč a 719 Kč)
15. září 2016, Jakub Ehrenberger

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Batman: Rok nula - Temné město (brož.)

Batman: Rok nula - Temné město (brož.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 599 Kč 539 Kč

Batman: Rok nula - Temné město (váz.)

Batman: Rok nula - Temné město (váz.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 799 Kč 719 Kč