Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Batman a syn, Morrison Grant, Kubert Andy a Delperdang Jesse

Morrison Grant, Kubert Andy a Delperdang Jesse: Batman a syn

Batman má syna a je to pořádný nezbeda. Tatínek jej má naučit slušnému vychování, ale ani s pomocí Robina a sluhy Alfréda to nebude mít jednoduché. Navíc musí neustále bojovat také se zločinem, což jej zdržuje od řešení závažných rodinných záležitostí.

Když je člověk vyhledávaným společníkem žen a nebojí se toho využít, musí se také smířit s následky. Pro Bruce Waynea jsou těmi následky dvě lesknoucí se oči jeho údajného syna Damiana, toho času už dávno odrostlého dětské kolébce, který je odhodlaný převzít po svém otci řemeslo a především mu dokázat, že má k „netopýřímu“ dědictví větší vlohy než Robin.

Uvedení dítěte na scénu
Mohlo by se zdát, že v porovnání s jinými tituly je název komiksu Batman a syn až trestuhodně jednoduchý. Ne nadarmo se však říká, že v jednoduchosti je síla. Batman a syn je, jak jinak, komiks o Batmanovi a jeho synovi. Ne snad, že by se čtenáři nedostalo několika dalších zápletek, žádná z nich však svou podstatou nepřevyšuje tu hlavní – Batmanovo přijetí role otce a snahu vštípit synovi dobré mravy.

Ve vedlejších příbězích, které všechny nějak přímo či nepřímo souvisejí s uvedením Damiana Waynea na scénu a jeho postupným zabydlováním v Netopýří jeskyni, se Batman utká s hejnem Man-Batů, které na něj s láskou pošle Damianova matka Talia al Ghul, pustí se do křížku se svou testosteronem napěchovanou kopií a v neposlední řadě si zalyžuje z vrcholků hor ve stylu Jamese Bonda.

Grant Morrison a Andy Kubert v pěti bodech:

  1. Grant Morrison je skotský scenárista, který se kromě komiksu věnuje i filmové tvorbě. Roku 2012 obdržel Řád britského impéria
  2. Za svou dlouholetou kariéru si vyzkoušel práci pro DC i Marvel. Kromě Batmana dělal třeba pár čísel Flashe, Fantastickou čtyřku či New X-Men
  3. Český fanoušek jej zná právě díky sérii New X-Men. V původní Crwi však vyšel i jeho Judge Dredd: Egyptská kniha mrtvých
  4. Andy Kubert je synem slavného kreslíře Joea Kuberta a bratrem neméně známého Adama Kuberta
  5. Vyzkoušel si řadu superhrdinů včetně Neuvěřitelného Hulka, Thora či Captaina Ameriky. Se známým spisovatelem Neilem Gaimanem vytvořil komiks Whatever Happened to the Caped Crusader?

Navíc na čtenáře čeká i mezihra, novela Klaun o půlnoci, která má skutečně blíže ke klasicky psané novele doplněné několika počítačovými ilustracemi a s dějem celého komiksu je svázána pouze volně. Scenárista Grant Morrison se v ní vydává za Jokerem do Arkhamova blázince. Známý smíšek totiž chystá velkolepý návrat na scénu a pomoci mu k tomu má i slepě zamilovaná Harley Quinn.

Příběh s vytrženou stránkou
Batman a syn je součástí klasické sešitové řady Batman, jejíž historie sahá až do roku 1940, tedy k prvnímu samostatnému číslu Batmana vůbec. Příběh, jenž je čtenáři nabídnut v českém překladu, se konkrétně objevil na podzim 2006 v číslech 655–658 a 663–666. V tom je jeho velká síla, ale také nemalá zrádnost.

Aby totiž český čtenář skutečně pochopil některé prvky, které se v komiksu objevují, bude muset po dočtení poslední bubliny sednout k počítači a trochu si zagooglovat. Například vyprávěcí rovina trojice Batmanových kopií – tzv. Batmanových duchů – totiž není v rozsahu vydaného komiksu řádně vysvětlena. Její stvořitel Grant Morrison si s tím dal práci až v pozdějších číslech (Ano, tímto způsobem si DC jistí, že si fanoušci jednotlivé sešity koupí.). Ty však v češtině k dispozici nejsou.

Čtenář má tak ve výsledku pocit, že se mu dostává neúplného příběhu, že z jeho komiksu někdo vytrhl několik stránek, aniž by se za to alespoň řádně omluvil. Fragmentárnost je však daní za skutečnost, že příběh Batmanova syna Damiana vyšel právě v klasické řadě a ne samostatné minisérii či speciálu, kde by se jednotlivým elementům příběhu dostalo ucelené podoby.

Jinak je to v suchu
To by však nemělo čtenáře Batmana od případné koupě komiksu odradit. Autorská dvojice Grant Morrison a Andy Kubert (syn slavného Joea Kuberta) si totiž jednoznačně rozumí a na celé práci je to v dobrém slova smyslu znát. Nesoustředí se totiž pouze na hlavní dějovou linku, ale dává si práci i s těmi nejmenšími detaily. Úsměvná fakta z civilního života hrdinů se tu střídají s vizuálními vtípky, které dávají vědět, že tu někdo svou práci bere vážně.

Kupříkladu se tak čtenář v průběhu četby dozví, že komorník Alfréd je velkým fanouškem knih o Artemisi Fowlovi či že děti superhrdinů také rády vysedávají před počítačem a pořádně se naštvou, když je jim to zakázáno. Pozornému oku také jistě neujde, že během náletu man-batů je v pozadí vidět obraz s nápisem „Letí sem!“, jeden z několika důkazů, že si autoři umění udělat legraci i z komiksového média samotného.

Jinak oba tvůrci předvádějí, že svému řemeslu rozumějí. Morrisonův scénář je navzdory nezaviněnému pocitu neúplnosti poměrně povedený, dialogy fungují, postavy se chovají přirozeně a literární experiment v podobě Klauna o půlnoci, který dozajista neosloví každého, je možné přeskočit. V rámci děje čtenář o nic nepřijde. Kubertova kresba doplněná inkerem Jessem Delperdangem pak jednoznačně táhne komiks do plusových čísel. Celoplošné ilustrace se střídají s pravidelnou komiksovou mřížkou, pomyslná kamera mění perspektivy a vše ve výsledku funguje tak, jak by mělo.

Suma sumárum
Batman a syn rozhodně není komiksem, o němž by člověk vyprávěl přátelům ještě po letech a s láskou jej opět a znovu vytahoval z trezoru, kde jej uchovává, současně však nijak pověst Temného rytíře neposkvrňuje. Ve své podstatě jde o slušný mainstream, který nabízí pohled na Batmana ze zcela nového úhlu, a nebýt vynucených nedostatků, které nejdou na vrub autorům, určitě by zaujal čestné místo mezi dalšími komiksy. Takhle se díky skvělé grafické stránce vyšvihne lehce nad průměr, Franka Millera však ani zdaleka neatakuje.

  • Morrison, Grant, Kubert, Andy, Delperdang, Jesse: Batman a syn
  • BBart, 2012
  • překlad: Petr Zenkl
  • 200 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
28. září 2012, Jakub Ehrenberger

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Batman a syn

Batman a syn
499 Kč 449 Kč